‘İyi görünüyordu’. Türkiye’deki depremden 10 gün sonra genç kız kurtarıldı

Kızın amcası onu kurtarmaya yardım eden herkese sarıldı ve gözyaşları içinde onları asla unutmayacağını söyledi.

17 yaşındaki bir kız çocuğu, 6 Şubat’ta Türkiye ve Suriye’yi vuran ilk depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş ilindeki bir binanın enkazında 248 saat mahsur kaldıktan sonra Perşembe günü sağ olarak kurtarıldı.

Doğal afetten daha fazla kurtulan bulma umutlarının azalmaya başladığı bir zamanda, kurtarma ekipleri “iyi görünen” genç Aleyna Ölmez’i kurtardı.

AFP’nin aktardığına göre kurtarma çalışmalarına yardım eden bir madenci “Gözlerini açıp kapattı” dedi.

“Bir haftadır bu binada çalışıyoruz… Sesler duymayı umarak geldik. Canlı bir varlık, hatta bir kedi bulduğumuzda çok mutlu olduk,” diye ekledi.

Kızın amcası onu kurtarmaya yardım eden herkese sarıldı ve gözyaşları arasında onları asla unutmayacağını söyledi.

Ekipler daha sonra enkazdan ceset çıkarma çalışmalarına başlamak için medyadan ve bölge sakinlerinden bölgeyi terk etmelerini istedi.

Türkiye Acil Durum ve Afet Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) göre, Türkiye’yi vuran iki şiddetli depremin ardından en az 36.187 kişi hayatını kaybetti ve 108.000 kişi de yaralandı.

Ayrıca, merkez üssü Türkiye toprakları olan Richter ölçeğine göre 7.8 büyüklüğündeki depremin ardından meydana gelen ve biri 7.5 büyüklüğünde olmak üzere çok sayıda artçı sarsıntı nedeniyle Suriye’de yaklaşık 5,000 kişi hayatını kaybetti.