Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gece Müzeciliği ve Geleceğe Miras: Turizm Gelirlerinde Artış Sağlanıyor

Kültür ve Turizm Bakanı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un talimatlarıyla, İran kökenli 55 tarihi eserin iadesi için Erzurum’a gelen bir grup, Kültür Varlığının Yasa Dışı İthali ve İhracının Yasaklanması Anlaşması gereğince çalışmalar yürütüyor. Bu yıl başlatılan “geleceğe miras” ve “gece müzeciliği” uygulamaları hakkında bilgi veren yetkililer, Türkiye’deki antik kentlerin ziyaretçilere daha konforlu ve etkileyici bir deneyim sunmak için çevre düzenlemeleri ve restorasyon çalışmaları yaptıklarını belirtti.

Projelerin sonuçlarına ilişkin, Antalya Side, Denizli Hierapolis ve İzmir Efes gibi önemli antik kentlerde artan ziyaretçi sayılarından bahsedildi. Özellikle “Gece müzeciliği” uygulamasının başlatıldığı Side Örenyeri, Efes ve Hierapolis gibi alanlarda çalışmaların devam ettiği vurgulandı.

Hierapolis Antik Kenti’nde devam eden kazılarla ilgili açıklamalarda bulunan yetkililer, kentin hala keşfedilmemiş birçok noktasının olduğunu ve bu alanlarda uzman ekiplerle çalışmaların sürdüğünü belirtti. Ayrıca, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’deki faaliyetlerin devam ettiği ve bu alanın geleceğe mirasın önemli unsurlarından biri olduğu vurgulandı.

Antik kentlerde yürütülen kazı çalışmalarının geleceğe miras projesi kapsamında yapıldığına dikkat çekilen açıklamalarda, bu çalışmaların kültür turizminin ihtiyaçlarına cevap vermek ve bilimsel çalışmaları desteklemek için büyük önem taşıdığı belirtildi. Gelecek dönemde de benzer projelerin devam edeceği ve Türkiye’nin kültürel mirasını koruma ve turizm alanında gelişimine katkı sağlayacağı ifade edildi.