Genç dostu şehirler için yenilenmenin ‘kaldıracı’

Bilgi, bilimsel araştırma, spor ve boş zaman. Bazı büyük İtalyan şehirlerinin şehir planlama meclis üyeleri, önümüzdeki aylarda hangi alanların yatırım ve ilgi odağı olacağını açıklıyor

İtalyan şehirleri için 2023, şantiyelerin kurulacağı, ancak her şeyden önce bürokratik ve prosedürel işlemlerin yönetileceği bir yıl olacak. İtalya’daki kentsel dönüşüm, 2030 ufkuna, Kış Olimpiyatlarına bakarak ulusal ölçekte algılanabilecek çalışmalara dönüşecektir. Hak, yük ve potansiyel getirebilen, arazi kullanımını düzenleyebilen ve çekicilik ve rekabet gücü yaratabilen bir disiplin olarak kentsel planlamaya emanet edilen bir meydan okuma.
Gençlik ve kültür.

Torino: gençlik ve kültür
Torino, şehir planlama meclis üyesi Paolo Mazzoleni’nin önderliğinde, moleküler biyoteknoloji merkezinin (konutlar ve orta ölçekli ticari alanların yanı sıra vatandaşlar için hizmetler) planlandığı Scalo Vallino gibi güçlü bir üniversite mesleğine sahip bir alana büyük ölçüde bahis oynuyor. Ayrıca, 500 odalı TSH öğrenci yurdu ve özellikle Torino Esposizioni ve Valentino Park (150 milyon Avro yatırımla) gençlere odaklanmaktadır. Cavallerizza Reale bölgesindeki otelin tasarımı Gla’ya verilirken (ve yapının yönetimi için kısa bir liste hazırlanırken), bu alanı eğitim, sosyal ve üçüncül işlevlere sahip bir kültür merkezine dönüştürmek için açılan yarışma da devam ediyor.

Milano: banliyölerin yenilenmesi
Şehir planlama meclis üyesi Giancarlo Tancredi, Milano’nun dikkatini yine “gençlere yönelik bir strateji ile” birbirine bağlı olan çevre bölgelerin yenilenmesine odakladığını belirtiyor ve ekliyor: “Eğitim ve istihdam fırsatları giderek daha fazla ilgilerini çekiyor. Yeni çalışma kampüsleri, sosyal konutlar ve öğrenci yurtları ile spor ve eğlence için büyük işlevler düşünün”. Tancredi, Renzo Piano imzalı bir proje ile Politecnico üniversite kampüsünün planlandığı Büyük Kentsel İşlev Bovisa Goccia Villapizzone’den bahsediyor.
Birkaç hafta önce Fondo Porta Romana’daki alanların satışı tamamlandı; yine 2026 ufku ile Palaitalia’nın beklendiği Santa Giulia’da çalışma sahaları açıldı. Birçoğu Şehirleri Yeniden Keşfetmek programı kapsamında dönüşüme tabi tutulan pek çok alan arasında, eski Mezbaha’nın yeniden doğuşuna yönelik özel beklentiler bulunmaktadır.

Floransa: Bilgi ekonomisi
Floransa’da meclis üyesi Cecilia Del Re tarafından desteklenen çeşitli programlar bilgi ekonomisi etrafında dönmektedir. En fazla mayalanmaya sahip olanlar arasında, yaratıcılık, gençlik ve yenilikçilik merkezi olarak standartları belirleyen eski Manifattura Tabacchi de yer alıyor. 2023 yılında Lupi di Toscana (Toskana’nın Kurtları) operasyonu da hızla ilerleyecek ve kentsel eşitleme sürecinde eski Gover alanı gelecekteki inşaatlardan arındırılarak ‘Florentia’ kent parkı için alan bırakılacaktır. Büyük bir kültür merkezinin planlandığı eski Ogr di Porta al Prato için de beklentiler yüksek; FS Sistemi Urbani tarafından desteklenen ve bu günlerde tapuya ulaşan bir girişim. Beklenen inşaat alanları arasında Franchi stadyumunun (bir yarışma ve Pnrr finansmanı ile doğdu) bulunduğu Campo di Marte de yer alıyor

Roma: stadyumdan gazometrelere
Stadyum, birçok İtalyan şehrinde kentsel dönüşümün baş kahramanıdır. Milano’nun yanı sıra Roma’da da, özellikle Pietralata bölgesinde, bir sonraki adım kamu yararı kararı olacaktır. Şehir Planlamasından sorumlu Meclis Üyesi Maurizio Veloccia, yıl sonu bilançosunda önümüzdeki aylarda dikkatlerin odaklanması gereken dört alan sıralıyor ve Pietralata’ya ek olarak, Eni ile birlikte gazometrelerin yenilenmesi planıyla Ostiense’yi, Torre Spaccata’yı ve ardından Kumtaşları Planının onaylandığı Ostia’yı ekliyor. “Bu ilk yılda birbirini tamamlayan iki hat üzerinde çalıştık: Expo 2030 adaylığı ve Bilim Müzesi (yarışma devam ediyor) gibi iddialı projeler ve banliyölerde başlatılan veya planlanan birçok çalışma. Kentsel planlama orta ve uzun vadede işe yarar, ancak yatırımcı dünyasına söylediğimiz şey, rollerinin temel olduğu ve kurallara saygı gösterirken bizden en üst düzeyde işbirliği alacaklarıdır.

Napoli’de de eski limanlar ve kültür
Campania bölgesinin başkentinin şehir planlama konseyi üyesi Laura Lieto, Piazza Garibaldi’deki merkez istasyonda bulunan ve bina endeksini arttırmak üzere bir program anlaşmasının yapıldığı eski mal deposunun dönüştürülmesini ilgiyle inceliyor. Yönlendirme Merkezi’nin yeniden geliştirilmesi konusuna da odaklanan Bakan, “24 saat hizmet verebilecek şekilde izin verilen kullanımların çeşitlendirilmesi için reform çalışmaları devam ediyor” dedi. “Yaklaşık 50 hektarlık bir rezerv” diyen meclis üyesi, Real Albergo dei Poveri’nin yenilenmesini amiral gemisi bir proje olarak gösteriyor ve “genç nesiller ve bilgi endüstrileri için bir programın konusu” diyor.