Kritik İstanbul depremi uyarısı! Prof. Dr. Naci Görür açıkladı: Marmara fayı minimum 7,2 büyüklüğünde deprem üretecek!

Kahramanmaraş ve Hatay’da meydana gelen peş peşe büyük depremlerin ardından olası İstanbul depremi için endişeler arttı. Uzmanlar, 16 milyon nüfusa sahip olan megakent için olası İstanbul depremi açıklamalarında bulunuyor. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın son kuşağında yer alan İstanbul 1939 yılından bu yana büyük depremlere sahne oldu. Prof. Dr. Naci Görür, olası İstanbul depremine ilişkin olarak “30 sene içerisinde bekleniyordu, 23 sene geçti” uyarısında bulundu. İşte olası İstanbul depremi tarihi ve büyüklüğü hakkında Naci Görür’den dikkat çeken açıklamalar…

Olası İstanbul depremi tarihi ve büyüklüğü, Kahramanmaraş ve Hatay depremlerinin ardından yeniden gündeme geldi. Marmara Denizi’nden geçen Kuzey Anadolu Fay Hattı, 16 milyon nüfuslu megakentte olası İstanbul Depremi endişesine neden oldu. İstanbul’da diri fay hattı haritası ile en riskli ilçeler ve mahalleler belirlenirken uzman isimlerden dikkat çeken açıklamalar gelmeye devam ediyor. Olası İstanbul depreminin 30 sene içerisinde beklendiğine ve 23 senenin geride kaldığına dikkat çeken Prof.Dr. Naci Görür, Marmara fayının minimum 7.2 büyüklüğünde deprem üreteceğine dikkat çekti. İşte olası İstanbul depremine ilişkin son dakika açıklamaları…

İSTANBUL TARİH BOYUNCA YIKICI DEPREMLERE SAHNE OLDU!

İstanbul depremi Kahramanmaraş depreminin ardından yeniden gündeme geldi. İstanbul’da 447, 542, 1296, 1509, 1719, 1766, 1894, 1912, 1935, 1963 ve 1999 yıllarında meydana gelen depremler adından söz ettirdi.

KUZEY MARMARA EN ÇOK İSTANBULU ETKİLEYECEK!

Kahramanmaraş merkezli depremin İstanbul’da olması durumunda sonuçlarının daha ağır olacağına işaret ederek Prof. Dr. Ercan, şöyle devam etti:

“Türkiye tamamen göçer. Zaten biz bu kurguyu İstanbul için hazırlıyorduk. Marmara’nın çevresinde 25 milyon kişi yaşıyor. Marmara’da olan her deprem 150 kilometre uzağı etkiliyor. Yani Gölcük depremi İstanbul depremidir, İstanbul depremi Gölcük depremi olacaktır. Aynı zamanda Yalova depremi, Karamürsel, Tekirdağ depremi olacaktır. Balıkesir, Bursa, Çanakkale depremi olacaktır. Dolayısıyla basının sürekli ‘İstanbul depremi’ demesi çok yanlıştır. Bu bir Kuzey Marmara depremidir. Etkileyeceği en büyük alan İstanbul olacaktır. Çünkü deprem gören alan 160 bin kilometrekare iken İstanbul’un yüzey alanı, yerleşim alanı 5 bin kilometre karedir. Şimdi 160 bin kilometre karede kilometrekare başına 125 kişi düşüyordu deprem bölgesinde ve oradaki ölüm sayısı şu anda 41 bin kişi ve 87 milyar dolarlık bir kayba neden oldu. Kuzey Marmara’da olacak bir depremde İstanbul’un kilometre kare başına düşen kişi yoğunluğu 3 bin kişidir. Ve ondan sonra katlanarak gitmiştir. İstanbul’da kilometre kare başına düşen konut sayısı 340’tır. Deprem olan yerde 25 yapı vardı. İstanbul’da 340, yaklaşık 7 katı falan var İstanbul’da. Dolayısıyla İstanbul’da ne olur olayını daha fazla konuşmaya gerek yok. Orana baktığınız zaman korkunç bir durum ortaya çıkıyor.”

İSTANBUL’DA 250 YILDA BİR BÜYÜK DEPREM RİSKİ BULUNUYOR

İstanbul deprem tarihi incelendiğinde son 500 yılda 7 şiddetinin üzerinde 2 büyük depremin meydana geldiği dikkat çekiyor.Orta Marmara fayında İstanbul depremi yaşanma olasılığı 250 yılda bir olarak kaydediliyor.

Deprem uzmanları tarafından son büyük İstanbul depreminin 1766 yılında gerçekleştiği göz önünde tutulunca, Orta Marmara Fayında büyük deprem riskinin arttığı ifade ediliyor.

“MARMARA FAYI KIRILDI, KIRILACAK”

Marmara depreminde İstanbul’un Avrupa Yakası’nın daha çok hasar alacağına dikkat çeken Yer bilimci ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, “Marmara fayı kırıldı, kırılacak. Kırılırsa minimum 7.2 büyüklüğünde deprem üretecek. Halbuki yapılan çalışmalar gösteriyor ki, bu fayın güneyinde stres birikimi kuzeyinden çok daha fazla. Marmara’nın güney kısmında” ifadelerini kullandı.

“İKİ FAY ENERJİSİNİN BÜYÜK KISMINI BOŞALTTI”

Prof. Dr. Naci Görür “Türkiye’de en fazla deprem üreten iki fay var. Biri Kuzey Anadolu fayı, diğeri Doğu Anadolu fayı. Her iki fay enerjisinin büyük bir kısmını boşalttı. Bu demektir önümüzdeki birkaç yüz sene içerisinde Türkiye’de çok büyük bir deprem olmayacak, en azından bu iki fay kuşağı boyunca. Bu bizim için ülkeyi depreme hazırlama açısından bir şans. İrili ufaklı başka yerlerde deprem olabilir, burada da küçük depremler olur ama Türkiye’nin en ağırlıklı fay zonları enerjiyi boşalttı. Bu bir imkan, bunu ilk kez söylüyorum bunu bütün Türkiye duysun” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL DEPREMİ NE ZAMAN OLACAK? “İSTANBUL’DA ZAMAN GELİYOR”

İstanbul’da daha büyük bir hasar oluşacağını dile getiren Prof. Dr. Naci Görür “İstanbul’da durum hiç iyi değil. Nasıl 3 gün önce ‘Maraş’tan endişe ediyoruz’ diye yazdıysam aynı şekilde İstanbul’dan endişe ediyorum. Bilimsel bütün araştırmalar, İstanbul’da zamanın gelmekte olduğunu gösteriyor.

“30 SENE İÇERİSİNDE BEKLENİYORDU, 23 SENE KALDI”

Aşağı yukarı 30 sene içerisinde depremin beklendiği söyleniyordu, 23 senesi geçtiğine göre büyük ölçüde yakınlaşmış demek istiyorum.” dedi.

İSTANBUL’DA HASAR MARAŞ’TAN BÜYÜK OLACAK!

Prof. Dr. Naci Görür sözlerine şu şekilde devam ediyor, “Ancak Maraş depremi beklediğimiz Marmara depreminden daha büyük. İstanbul’da en fazla 7.5 bekliyoruz. İstanbul’da daha küçük deprem beklememize rağmen, İstanbul’da hasar Maraş’tan daha fazla olur. Diğer yandan Maraş’ta da hasarın epey fazla olacağını üzülerek tahmin ediyorum, inşallah yanılırım ama açıklanınca göreceğiz”