Sosyal medya'da takip edin!

Etkinlik

Ulusal Mimarlık Sergisi ve ödülleri için bu yıl bir ilk gerçekleşecek

Güncelleme:

Tarih:

Ulusal Mimarlık Sergisi ve ödülleri için diğer yıllardan farklı olarak başvurular bu sene ilk defa çevrimiçi kayıt formu üzerinden gerçekleştirilecek.

Bu yıl 16.sı düzenlenecek olan Ulusal Mimarlık Sergisi ve ödülleri programı için başvuru şekline yönelik ıslak imza şartı da aranmak kaydıyla ilk defa çevrimiçi kayıt formu üzerinden başvurular kabul edilecek.

Mimarlar Odası genel merkezi tarafından yapılan e-posta gönderisinde yer alan bilgilere göre Ulusal Mimarlık Sergisi ve ödülleri programı 1988 yılında, Mimar Sinan’ın 400. ölüm yıl dönümü anısına düzenlenmişti.

Türkiye’deki mimarlık üretiminin ardındaki 30 yılı aşan varlığıyla köklü bir kurumsal destek olduğundan bahseden gönderide, geçtiğimiz 15 dönemde programa 2483 mimarlık ürünü katılmış, seçkin nitelikleri nedeniyle 185 ürüne ve 51 kişi veya kuruluşa çeşitli dallarda ödül sunulduğundan da bahsedilmekte.

Başvuruya ilişkin ayrıntılı bilgilere şu linkten ulaşabilirsiniz.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Etkinlik

‘Mimar Sinan’ın izinde Trakya’yı keşfetmenin tam zamanı’

Güncelleme:

Tarih:

Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor.

“Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” çalışmaları kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tokyo Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ve Trakya Kalkınma Ajansı organizasyonuyla Güney Koreli gazeteci ve fotoğrafçılar Edirne ve İstanbul’da ağırlandı. Dört gün boyunca süren programda gazeteci ve fotoğrafçılardan oluşan heyet Mimar Sinan eserleri özelinde bölgemizin tarihi, turistik, kültürel ve gastronomi değerlerini yerinden görme ve deneyimleme fırsatı buldu. Heyet, Kırkpınar Yağlı Güreşleri gösterisini de ilgiyle izledi.

Güney Kore’den gelen heyetle akşam yemeğinde bir araya gelen Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, heyeti Edirne’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Ajansın bölgede alternatif turizm destinasyonlarının oluşturulması kapsamında yürüttüğü çalışmalara değindi.

Şahin, “Trakya Kalkınma Ajansı olarak bölgemizde turizm çeşitliliğin artırılması ve hedef pazarlara yönelik tanıtım faaliyetlerinin yürütülmesi konusunda birçok çalışma yapıyoruz. Bu tanıtım gezisi de bu çalışmalardan sadece biri. Tokyo Kültür ve Tanıtma Müşavirliğimiz ile yaptığımız işbirliği neticesinde bölgemizde ağırladığımız heyet, ülkelerine döndüklerinde bölgemizle ilgili izlenimlerini paylaşacaklar, Trakya Bölgesi’nin tanıtımına katkı sağlayacaklar.

Bu tanıtım çalışmaları sonrasında atmayı planladığımız adım “Mimar Sinan” özelinde yeni tur paketleri oluşturmak ve bunları ilgili tur operatörleri ve acentelerle paylaşmak. Özellikle Uzakdoğu pazarına yönelik tanıtım çalışmalarını yaklaşık iki yıldır sürdürüyoruz, bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Konuşmama son vermeden önce bölgemize gelerek tanıtım çalışmalarımıza destek veren değerli misafirlerimize yeniden teşekkür ediyor, Mimar Sinan’ın izinde Trakya’yı keşfetmenin tam zamanı diyerek konuşmamı sonlandırmak istiyorum” dedi.

Güney Kore’nin önde gelen gazete ve dergilerinde köşe yazarlığı yapan ve ülkenin gözde fotoğrafçılarından oluşan grup, Trakya Kalkınma Ajansı ve Tokyo Kültür ve Tanıtım Müşavirliği işbirliğinde düzenlenen tanıtım gezisinde Edirne’ye gelerek, Vali Özdemir’i ziyaret etti.

Edirne ve Trakya’daki Mimar Sinan eserlerinin ışığında yeni bir kültür rotası oluşturmak ve bu rotayı Uzakdoğu pazarında tanıtmanın asıl amaçları olduğunu söyleyen gazetecilerle bir süre görüşen Vali Özdemir, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve gazetecilere teşekkür ederek, başarılar diledi.

Trakya Kalkınma Ajansı organizasyonuyla Edirne ve İstanbul’da bulunan heyet, Mimar Sinan alanında çok değerli çalışmaları bulunan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Suphi Saatçi ile bir araya geldi. Saatçi, Mimar Sinan ve eserlerine ilişkin heyetin sorularını yanıtladı.

Devamını oku

Etkinlik

Bi’nevi Atölye’de mimarlık öğrencilerine sunum yapıldı

Güncelleme:

Tarih:

Bahadır Kul Mimarlık tarafından tasarlanan Bi’nevi Atölye’de mimarlık öğrencilerine bir cephe firması tarafından sunum gerçekleştirildi.Detaylar haberimizde..

İhlas Haber Ajansının paylaştığı habere göre Türkiye’nin farklı üniversitelerinden 20 mimarlık öğrencisi BKA (Bahadır Kul Architects) tarafından tasarlanan Beykoz’da bulunan Bi’Nevi Atölye de bir araya geldi.

Bir cephe firmasının gerçekleştirdiği yapı cephe elemanı tanıtım ve sunumunun ardından malzeme ile ilgili detaylı bilgiler öğrenildiği paylaşıldı.

Slide&Push sistemi adı verilen sunumda üzerinden cephe sistemleri ve mimari ilişkisinin sorgulandığı sunum dün Bi’Nevi Atölye’de gerçekleşti. Atölyeye katılan tüm öğrencilere teşekkür edildi.

Devamını oku