Sosyal medya'da takip edin!

Dünya

Mimarlıkla ilgili yakın tarihin en güzel belgesel tavsiyeleri

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlıkla ilgili film, belgesel ve kitap önerilerine bu yazımızla bir başkasını ekliyoruz.Sizlere belki de daha önce duymadığınız mimari belgeseller önerdik.

Mimarlık belgesel programları için vazgeçilmez öğelerden birisi.Son yıllarda mimari belgesel çekimleri gelişen teknolojinin de etkisiyle birlikte heyecan dolu sahneleri izleyiciyle buluşturmaya başladı.

2018 Yılında izlenmesi gereken mimari belgeseller için bu yazımızda sizlere güzel tavsiyelerde bulunduk.

Listemize geçtiğimiz yıla damgasını vuran Danimarka’lı ünlü mimar Bjarke Ingels temalı BIG TIME belgeseliyle başlayalım.

Belgeselde tasarımlara yönelik beyin fırtınası ve size ciddi anlamda beyin jimnastiği yaptıracak sahnelere yer verilmiş.

Microtopia mimari belgeseli ise sizlere sürdürülebilir konut çözümleri üzerine düşünmeye sev ediyor.Bu belgeselde mikro – mimari çözümlerden sürdürülebilirlik bağlamına derin ama hiç te sıkıcı olmayan bir yolculuk sizleri bekliyor.

Aşağıda fragmanını izleyebilirsiniz.

25 dakikalık film, son tasarım projelerini tamamlayan bir grup öğrencinin gözünden stüdyo tabanlı tasarım eğitimi dünyasına benzersiz bir bakış sunuyor.

Tasarım sürecine yönelik kreatif diyalogların ve sorgulayan tavırların eleştirel yaklaşımların aslında nasıl yapıldığında faydalı olabilir sorusuna güzel yaklaşımlar kazanmanızı sağlayacak.

Filmin sıkıcı olmadığı tek solukta heyecanla izlenme yeteneğine sahip olduğunu da belirtelim.

Film setleri için özel olarak oluşturulan gerçek mimari yapıların geleceğiyle ilgili yadsımaları anlatan başka bir belgesel önerisiyle yazımıza devam ediyoruz.

Mimari eserlerin tarihe tanıklık eden yüzleri ve savaş sonrası yıpranmışlıkların yaşanmışlıkların herşeyin önüne nasıl geçtiğini güzel bir dille anlatan bu belgesel de izlenmesi gereken mimari belgeseller arasında yerini alabilir.

Tavsiye listemize bu öneriyle zenginlik kazandırdığımızı belirtmekte ve dil bakımından diğerlerine nazaran daha popülerlikten uzak olduğunu belirtmekte fayda var.

2017 Yapımı dünya’nın en sıradışı evleri belgeseli 4 bölümlük sıkmayan ve akıcı anlatımıyla sizleri tasarımcılarının gözünden bakmaya davet ediyor.

İngiltere merkezli Invisible Studio’nun kurucusu Piers Taylor ve İngiliz aktrist Caroline Quentin, BBC tarafından sunulan bu 4 bölümlük seride “Dünyanın En Olağanüstü Evleri” ni keşfediyorlar.

Frank Lloyd Wright eğer yaşasaydı geçtiğimiz sene 150. doğum gününü kutlayacaktı..İşte tam da bunun anısına sizleri bu büyük üstadın yaşama tutunma sebebi olan mimarlığa bakış açısına yolculuğa davet eden bu belgeseli de mutlaka izlenmesi gerekenler arasına eklemenizi önereceğiz.

Yine BBC tarafından finanse edilen ve kurgulaştırılan bu belgeselde tasarımcıya bakış açınız değişecek.

Tasarım kavramı ve tasarım süreçlerine yönelik farklı kavramların derinlemesine analiz edildiği başarılı bir yapım daha..

Konsept geliştirme aşamasından yapının uygulama safhasına kadarki sürecinde keyifli bir dille mimarlık soluyacağınız bu belgesel ile listemizi sonlandırıyoruz.

Mimarlık belgeselleri tavsiyelerinde bulunduğumuz yazımız hakkında düşünceleriniz neler?.Mimari belgesel izlemeyi sever misiniz?

Mega yapılar veya ünlü tasarımcılar gibi artık anonimleşmiş mimari belgeseller dışında sizlerin tavsiyeleri neler?

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Dünya

Yeni Apple kampüsünün cam duvarlar yüzünden başı belaya girebilir

Güncelleme:

Tarih:

Yeni Apple kampüsünün cam duvarları pek çok yaralanmalı kazalara neden oldu.Foster ve partnerleri tarafından tasarlanan yapının haber olma sebebi yazımızda.

Tasarımında şeffaflık ve estetik kaygı nedeniyle fazla miktarda cam kullanılan yeni Apple kampüsü Foster ve Partnerleri tarafından tasarlanmıştı.

Ofis çalışanları da dahil kampüsün pek çok misafirinin hemen her yerde fazlaca kullanılan cam seperatörler – duvarları algılamakta güçlük çektiğinin ve hatta ufak yaralanmalara neden olan kazaların yaşandığı haberi şu an en fazla konuşulanlar arasında yerini alıyor.

Bloomberg sitesinin haberinde yer alan diğer detaylarda ise en dikkat çekeni, çalışanların uyarı levhalarını kullanarak yeni kazaların önüne geçmek istemesiydi.

83 Yaşında bir çalışan burnunu kırdı

Toplamda 13.000 çalışanı ağırlayabilecek kapasitede tasarlanan halka şeklindeki ofisin spiral ve doğrusal devamlılık sağlayan cam duvarları en son 83 yaşındaki bir çalışanın burnunu kırmasına neden oldu.

İş güvenliği ve güvenlik tedbirleri yasaları için tam uyumluluk çalışmaları devam ettiği öğrenildi.

Camların her ne kadar korunumlu ve ekstra güvenlikli olduğu bilinse de yeni kazaların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınacağı bildirildi.

Devamını oku

Dünya

Dünya’nın ilk sürdürülebilir şehrinin mimarından çarpıcı açıklamalar

Güncelleme:

Tarih:

Kendi enerjisini kendi üreten sürdürülebilir şehirler ve akıllı şehirler artık çok yakın bir gelecekte daha fazla tercih edilecek.Ama spekülasyonlar da bitmiyor..İşte onlardan birini daha bu yazımızda sizlerle paylaştık.

Şehirlerin hemen dışında ama şehirden tamamen kopuk olmayan ve kendi enerjisini kendi üreten akıllı sürdürülebilir şehirler günümüzün popüler girişimlerinden..

Dünya’nın ilk sürdürülebilir şehri olan Maidar City’nin CEO’su konumundaki mimar ve şehir plancısı Stefan Schmitz akıllı kent girişimlerine yönelik tepkisel açıklamalarda bulundu.

Alman mimar ve şehir plancısı Stefan Schmitz, bu girişimlere temkinli yaklaşıyor: “Bu projeleri sürdürülebilir şehirler olarak görmüyorum. Bunlar olsa olsa ‘zengin gettosu‘ olur.” Schmitz, 2012 yılından buyana Moğolistan’daki ekolojik şehir projesi Maidar City‘i koordine ediyor. Başkent Ulan Batur’daki yoğunluğu azaltmak için, 30 km güneyde kurulacak bu yeni şehirde 300 bin kişinin yaşaması hedefleniyor.

Satış sözleşmelerinde bağlayıcı hükümler yer alıyor

Planlama aşamasının bittiğini ve projenin hayata geçirilmesi için yatırımcıları beklediklerini ifade eden Schmitz, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Burada bir arsa satın alıp, istediğinizi yapamazsınız. Ekolojik inşaat, yenilenebilir enerji ve benzeri pek konuda özel kurallar mevcut. Bunlar, satış sözleşmesinde de yer alıyor.”

Suudi Arabistan ve Güney Kore’deki akıllı şehir projelerinin aksine, Schmitz “zengin gettoları” değil, iş imkanlarının sosyal yaşam alanlarıyla içiçe olduğu ve tüm şehre dağıldığı bir konsept oluşturmuş: “Eko şehrin tüm semtlerinde iş, yaşam, kültür ve hizmet alanları olacak. Sürdürülebilirlik ancak sosyal ve işlevsel unsurların dengeli karışımıyla mümkün.”

Devamını oku