Sosyal medya'da takip edin!

Ürün

Çelik ve titanyum dayanıklığında ‘süper ahşap’ geliştirildi!

Güncelleme:

Tarih:

Yapı teknolojileri yapı malzemelerine yönelik araştırmaların derinleşmesiyle birlikte doruk noktaya ulaştı ve süper ahşap adı verilen yeni bir ürün geliştirildi.

Shiftdelete sitesinin haberine göre Maryland Üniversitesi’ndeki (UMD) araştırmalar neticesinde normal ahşaptan 12 kat daha dayanıklı bir ‘süper ahşap’ bulundu.

Üretim aşamasında 2 farklı sürecin sonunda lignin ve hemiselülozu kısmen çıkarmak için sodyum hidroksit ve sodyum sülfitten oluşan sulu bir karışımla odun örnekleri kaynatılıyor.Ardından, ahşap sıcak bir şekilde presleniyor. Bu işlemi hücre duvarlarının çökmesini ve yüksek oranda hizalanmış selüloz nanofiberlerin oluşmasını sağlıyor.

Normal ahşaba nazaran 10 kat daha sert!

Sonrasındaki işlemler artık ‘süper ahşap’ ürününü ortaya koyuyor.

Sıradan ahşaba nazaran 12 kat daha güçlü olup, 10 kat daha sert bir hale gelen bu yeni nesil malzeme ile yapı sektöründe yeni girişimlerin yerini alabileceği dikkatlerden kaçmıyor.

 

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Tasarımlar

Genç mimar çift kediler için modüler yaşam alanı tasarladı

Güncelleme:

Tarih:

Kediler için modüler yaşam üniteleri geliştirildi.Tayvanlı genç mimar çift kedileri için yaptıkları bu ürünü artık pazarlayarak satıyor bile..

Sevimli dostlarımız için geliştirilen modüler yaşam alanları pratik kurulum özelliği bakımından bir hayli dikkat çekici.

Gerek seri üretime yönelik kolaylığı, gerekse de tasarımcılarını yeni versiyonlar için zorlamayan özellikleriyle bu modüler kedi evleri gerçekten çok şirin görünüyor.

İlki kendileri için 2016 yılında genç mimar çift tarafından geliştirilen bu konsept yaşam alanı aynı zamanda evler için dekoratif bir öğe özelliği de taşımakta.

Farklı modüler ünitelerin birbirine eklenmek suretiyle daha geniş ve kendi içinde hareket dolu bir yapısı olduğunu da belirtmekte fayda var.

Geliştiricinin resmi web sitesinden ( https://www.acatthing.com/) göründüğü kadarıyla pek ucuz olmayan bu ürün inovasyon ve girişimcilik sevdalıları için yeni fikirlere yelken açmaya pek müsait.

Tayvanlı tasarımcılar ürünün yeni versiyonları ve daha geniş varyasyonları için geliştirme çalışmalarına da devam ediyor.

 

Devamını oku

Tasarımlar

Mimariden ilham alarak dekoratif nakış pano yaptılar

Güncelleme:

Tarih:

Mimariden ilham alarak geliştirdikleri nakış pano örnekleri Fransız ve İsveçli çift için ilham dolu örnekleri içeriyor.Detaylar haberimizin devamında..

Mimarinin kendisi zaten başlı başına bir ilgi alanı iken, çoğu sanat dalına da ilham olmayı başarmıştır.Bu konuda çeşitli örnekleri bildiğiniz üzere dönem dönem paylaşıyoruz.

Özellikle mimari fotoğrafçılık , kağıt katlama sanatı gibi örnekleri buna verebiliriz.

Ama bu defa Fransız ve İsveç asıllı girişimciler Charles Henry ve Elin Petronella herşeyin dijitalleştiği , otomasyon sistemine geçtiği günümüzde el emeği göz nuru nakış örneklerini geliştirdiler.

Mimariden ilham alarak yapılan tamamen el yapımı nakış örneklerinin çok tatlı olduklarını söylemek gerek.

Paris’in çiçeklerle süslenen balkonlarından, Danimarka’nın renkli liman kasabalarına kadar pek çok mimari unsurun öne çıktığı lokasyondan faydalanmışlar.

Çiftin instagram hesaplarından paylaştıkları gönderiler de benzer şekilde ürünlerin yapım süreçleri ve çeşitlerine yönelik fikir edinmenizi sağlıyor.

 

CHARLES HENRY (@_charleshenry_)’in paylaştığı bir gönderi ()

Endüstriyel tasarım örnekleri ve bu tür kreatif ev yapımı sanat üretimlerini de mimarihaber.net’te paylaşmaya devam edeceğiz.İşte birbirinden güzel örnekler..

Devamını oku