Sosyal medya'da takip edin!

Haber

Bakan; ‘Kendi enerjisini üretebilen, akıllı evler inşa edeceğiz’

Güncelleme:

Tarih:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki yaptığı açıklamalarda kentsel dönüşümün önemini vurgularken, yenilikçi sürdürülebilir çözümlere teşvikler verileceğini belirtti.

Kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek konutlar ve yeniden inşa edilecek olanlar hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kendi enerjisini kendi üreten ve akıllı ev konseptinde evler inşa edileceğini söyledi.

Şehircilik ve imar yasalarına yönelik düzenlemelerin yolda olduğunu belirten Mehmet Özhaseki, yapılacak veya yapılması planlanan değişikliklerle birlikte daha sürdürülebilir bir kent yaşamı amaçladıklarını belirtti.

Son günlerde çıkan imar affı tartışmalarına yönelik özellikle mimarlık medyasında yanlış anlaşılmalara neden olan yanlış yorumlamaların da art niyetli yaklaşımlardan kaynaklandığını belirtti.

‘Enerjisini kendi üreten yeşil evler yapacağız’

Bir an önce dönüşümün tamamlanması gerektiğini söyleyen Özhaseki, “Programlarını yapıyoruz, inşallah yasalar çıktıktan sonra yılda 500 bin konutu değiştireceğiz. Tabii bunu yaparken de dikkat edeceğimiz şeyler var. Eski bildiğimiz gibi, sıradan, yüksek katlı, yoğunluğun verildiği, sosyal donatısı hiç düşünülmemiş, rastgele konutlar değil. Akıllı evler konseptinde, enerjisini kendi üretebilen yeşil evler diye tarif ettiğimiz ve bu kapsama giren birçok özelliği de taşıyan evler yapacağız” dedi.

Belediyeler bire 2 vererek, iki kat yerine 4 kat vererek, 10 kat yerine 20 kat vererek, sosyal donatısını hiç düşünmedikleri yaptıkları konutlaşma, değişim, dönüşüm doğru bir dönüşüm değil. Bunu durduruyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Dünya

Yeni Apple kampüsünün cam duvarlar yüzünden başı belaya girebilir

Güncelleme:

Tarih:

Yeni Apple kampüsünün cam duvarları pek çok yaralanmalı kazalara neden oldu.Foster ve partnerleri tarafından tasarlanan yapının haber olma sebebi yazımızda.

Tasarımında şeffaflık ve estetik kaygı nedeniyle fazla miktarda cam kullanılan yeni Apple kampüsü Foster ve Partnerleri tarafından tasarlanmıştı.

Ofis çalışanları da dahil kampüsün pek çok misafirinin hemen her yerde fazlaca kullanılan cam seperatörler – duvarları algılamakta güçlük çektiğinin ve hatta ufak yaralanmalara neden olan kazaların yaşandığı haberi şu an en fazla konuşulanlar arasında yerini alıyor.

Bloomberg sitesinin haberinde yer alan diğer detaylarda ise en dikkat çekeni, çalışanların uyarı levhalarını kullanarak yeni kazaların önüne geçmek istemesiydi.

83 Yaşında bir çalışan burnunu kırdı

Toplamda 13.000 çalışanı ağırlayabilecek kapasitede tasarlanan halka şeklindeki ofisin spiral ve doğrusal devamlılık sağlayan cam duvarları en son 83 yaşındaki bir çalışanın burnunu kırmasına neden oldu.

İş güvenliği ve güvenlik tedbirleri yasaları için tam uyumluluk çalışmaları devam ettiği öğrenildi.

Camların her ne kadar korunumlu ve ekstra güvenlikli olduğu bilinse de yeni kazaların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınacağı bildirildi.

Devamını oku

Dünya

Dünya’nın ilk sürdürülebilir şehrinin mimarından çarpıcı açıklamalar

Güncelleme:

Tarih:

Kendi enerjisini kendi üreten sürdürülebilir şehirler ve akıllı şehirler artık çok yakın bir gelecekte daha fazla tercih edilecek.Ama spekülasyonlar da bitmiyor..İşte onlardan birini daha bu yazımızda sizlerle paylaştık.

Şehirlerin hemen dışında ama şehirden tamamen kopuk olmayan ve kendi enerjisini kendi üreten akıllı sürdürülebilir şehirler günümüzün popüler girişimlerinden..

Dünya’nın ilk sürdürülebilir şehri olan Maidar City’nin CEO’su konumundaki mimar ve şehir plancısı Stefan Schmitz akıllı kent girişimlerine yönelik tepkisel açıklamalarda bulundu.

Alman mimar ve şehir plancısı Stefan Schmitz, bu girişimlere temkinli yaklaşıyor: “Bu projeleri sürdürülebilir şehirler olarak görmüyorum. Bunlar olsa olsa ‘zengin gettosu‘ olur.” Schmitz, 2012 yılından buyana Moğolistan’daki ekolojik şehir projesi Maidar City‘i koordine ediyor. Başkent Ulan Batur’daki yoğunluğu azaltmak için, 30 km güneyde kurulacak bu yeni şehirde 300 bin kişinin yaşaması hedefleniyor.

Satış sözleşmelerinde bağlayıcı hükümler yer alıyor

Planlama aşamasının bittiğini ve projenin hayata geçirilmesi için yatırımcıları beklediklerini ifade eden Schmitz, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Burada bir arsa satın alıp, istediğinizi yapamazsınız. Ekolojik inşaat, yenilenebilir enerji ve benzeri pek konuda özel kurallar mevcut. Bunlar, satış sözleşmesinde de yer alıyor.”

Suudi Arabistan ve Güney Kore’deki akıllı şehir projelerinin aksine, Schmitz “zengin gettoları” değil, iş imkanlarının sosyal yaşam alanlarıyla içiçe olduğu ve tüm şehre dağıldığı bir konsept oluşturmuş: “Eko şehrin tüm semtlerinde iş, yaşam, kültür ve hizmet alanları olacak. Sürdürülebilirlik ancak sosyal ve işlevsel unsurların dengeli karışımıyla mümkün.”

Devamını oku