Sosyal medya'da takip edin!

Dünya

Batı Afrika’nın kerpiç kullanarak yapılmış büyüleyici camileri

Güncelleme:

Tarih:

Kerpiç kullanılarak yapılan büyüleyici mimariye sahip camileri görünce bunların modern yapı elemanlarıyla bile yapılamayacağını düşüneceksiniz.

İslam mimarisi bir içe kapanış, yaradana ulaşma arzusu ve gerçek anlamda acizliği hissetmeye odaklanan üsluba sahip.

Bazı şaşa ve gösteriş meraklısı insanların salt kişisel – siyasal emellerine ulaşabilmek adına insanların manevi içe kapanış mekanlarını kullanmaları dışında bu durum böyledir.

Batı afrika’da kerpiç kullanarak yapılan muhteşem camii yapıları bu anlamda büyük önem arzetmektedir.

Tasarımlarında en ufak gösteriş veya dışa vurum olmayıp ihtiyacı karşılamaya dönük ve tamamen insanı kendi dünyasıyla baş başa bırakmaya odaklanan bu yapıları aşağıda galeriden inceleyebilirsiniz.

Cené Camisi önünde bir çocuk bisiklet sürüyor.

Tasarımlarda geleneksel islam mimarisi öğeleri pek sık rastlanmasa da bu eksiği farklı yorumlar ve yapısal elemanlarla sağlamışa benziyorlar.

Djenné’nin Büyük Camisi

Batı afrika’nın kerpiç kullanarak yapılan geleneksel mimarideki camiileri büyüleyici mimarisi ve dikkat çeken doğal görünüşleriyle yerellik kokuyor.

Baha Camii, Gana’nın West Gonja Bölgesi’nde

Sankore Mescidi

Mali’deki Mopti Camisi

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Dünya

Elektrikli araçlar için güneşten elektrik üreten park istasyonu

Güncelleme:

Tarih:

Gürcistan’lı bir grup tasarımcı elektrikli araçlar için güneş ışığından faydalanarak enerji üreten ve şarj vazifesi gören otopark yeri tasarladı.

Yenilenebilir enerji ve akıllı teknoloji kullanımı yardımıyla yeni nesil girişimleri pek fazla duyar olduk.Bunların hepsi dünyamızı daha temiz bir yer haline getirmek amacıyla planlanmış olsa da parlak iş fikirleri arasında yerini alması da oldukça normal.

Bu defa Gürcistan merkezli bir grup tasarımcı ve enerji uzmanı tarafından tasarlanan araç park istasyonları haberimizin konusu oldu.

NyTimes gazetesinin haberine göre 40 üniteden oluşan ve toplamda yaklaşık 5 metrekarelik bir alanı işgal eden bu akıllı şarj istasyonları çok yakın bir gelecekte şehirlerde görülebilir.

Elektrikli araçların bu gibi uygulamaların yaygınlaşmadan önce daha fazla tercih edilebilir hale gelmesi gerçeği de unutulmamalıdır.

Araçların yakıcı güneşin verdiği ısı ve ışık yardımıyla güneş enerjisi ile şarj edilebilmesine olanak sağlayan bu ürün, daha önce Fransa’da daha geniş kapsamlı ve yenilikçi bir teknoloji ile sunulmuştu.

Ürünün 720 Wp enerji ürettiğini de belirtelim.

Devamını oku

Dünya

Yeni Apple kampüsünün cam duvarlar yüzünden başı belaya girebilir

Güncelleme:

Tarih:

Yeni Apple kampüsünün cam duvarları pek çok yaralanmalı kazalara neden oldu.Foster ve partnerleri tarafından tasarlanan yapının haber olma sebebi yazımızda.

Tasarımında şeffaflık ve estetik kaygı nedeniyle fazla miktarda cam kullanılan yeni Apple kampüsü Foster ve Partnerleri tarafından tasarlanmıştı.

Ofis çalışanları da dahil kampüsün pek çok misafirinin hemen her yerde fazlaca kullanılan cam seperatörler – duvarları algılamakta güçlük çektiğinin ve hatta ufak yaralanmalara neden olan kazaların yaşandığı haberi şu an en fazla konuşulanlar arasında yerini alıyor.

Bloomberg sitesinin haberinde yer alan diğer detaylarda ise en dikkat çekeni, çalışanların uyarı levhalarını kullanarak yeni kazaların önüne geçmek istemesiydi.

83 Yaşında bir çalışan burnunu kırdı

Toplamda 13.000 çalışanı ağırlayabilecek kapasitede tasarlanan halka şeklindeki ofisin spiral ve doğrusal devamlılık sağlayan cam duvarları en son 83 yaşındaki bir çalışanın burnunu kırmasına neden oldu.

İş güvenliği ve güvenlik tedbirleri yasaları için tam uyumluluk çalışmaları devam ettiği öğrenildi.

Camların her ne kadar korunumlu ve ekstra güvenlikli olduğu bilinse de yeni kazaların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınacağı bildirildi.

Devamını oku