Sosyal medya'da takip edin!

Dünya

Mimarlık ile ilgili geleceğe dair beyin yakan öngörüler

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlıkla ilgili geleceğe dair öngörülerimizi bu yazıda topladık.Tabi işin içerisinde biraz mizah olsa da ‘olsa fena olmazdı’ diyebileceğiniz mimari şeyler bu yazımızda sizleri bekliyor.

Sürekli gelişen teknoloji ve olanaklarla birlikte, gelecekte mimarlık ve mimari kavramları da şaşırtıcı boyutlara ulaşacak.Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz pek çok şeyin aslında yapıldığı ve insanların beyinlerinde nasıl etkiler yapacağının araştırıldığı olgusu bir kenarda dursun bu yazımızda geleceğin mimarisine yönelik bir mimar olarak çeşitli öngörülerimi sizlerle paylaşacağım.

Mimarlık teknolojileri hakkında dönem dönem yazıları paylaşıyoruz, teknolojiye gönül veren hayal kurmayı seven herkesin faydalanabileceği bir yazı olsun istedik.

Şimdi gelecekte mimarlık nasıl olacak? Mimari hakkında öngörüler yazımızın devamında..Bu arada yorumlarınızı ve eleştirilerinizi de merakla bekliyor olacağım.

Sadece ihtiyaç halinde açılan mekanlar


Düşünsenize 3+1 daire aldınız ama diyelim ki tek başınıza yaşıyorsunuz.Bu durumda sadece bir odayı kullanacak olduğunuz düşünüldüğünde diğer odalarınızı sadece ihtiyaç halinde açsanız filan..

Kafalar ciddi karıştı belki de ama alan tasarrufu, esnek mimari adına oldukça güzel bir şey olurdu.

Ya da balkon veya cumba gibi seyir amaçlı içiniz daraldığında çıkabileceğiniz yapı elemanlarının daha da yaygın olduğunu hayal edin.Böylelikle yine az önce sunduğum örnekteki gibi sadece ihtiyaç halinde açıp içerisinde dünyayı seyredebilir, sonra geri kapayabilirsiniz.Balkonu temizleme derdi de olmaz.

Bu söylediklerim emsal hesapları veya yönetmeliklerimiz açısından en azından ülkemizde şuan imkansız.

Kullanıcısıyla %100 etkileşime giren yaşam alanları


Akıllı kentler ve akıllı evler teknoloji olarak henüz ön fazda olduğu düşünüldüğünde günümüzden belki de 50 yıl sonra bu da gerçekleşebilir.

Sizin emirlerinize göre değil, hislerinize göre aydınlatmayı ayarlayan, sizin sevdiğiniz ev sıcaklığını bilip duyarlılığınıza göre serinliği ayarlayan bir yaşam alanı olsa fena olmazdı öyle değil mi?

Yangın, hırsızlık , doğal afetlere ve nükleer tehditlere karşı %100 güvenlikli yaşam alanları

Gerek tasarımıyla gerekse de dış dünyayla olan irtibatıyla yukarıda saydıklarımızın tamamını kendi başına yerine getirebilecek bir yaşam alanı..

Kulağa çok hoş geliyor.

Katlanarak çanta boyutuna kadar küçülebilen evler..


Gülmeyin, birgün biri çıkar ve yaptım der..bu yazıyı o zaman hatırlarsınız.Fazla film izlemişsin dostum dediğinizi duyar gibiyim ama sığınmacılara, mültecilere yönelik harika bir pazarlama fikri.Geniş bir pazar payı var, prefabrikçiler duymasın çok kızarlar..

Bu yaygınlaşırsa ekmek tekneleri çöker..

Hologram asistan ile evinizden misafirleriniz eksik olmasın..


Birgün Hollywood yıldızı, birgün sevdiğiniz bir futbolcu ya da güzel bir manken..Evinizde dokunma deneyimi dışında onun gibi sohbet eden, herşeyiyle onun gibi olan bir hologram düşünün.Hem de sizinle aynı dili konuşan..

Bunun mimariyle ne alakası var demeyin, hologramın sizinle yatak odasına ya da salonda maç izlemeye eşlik etmesi için evin buna uygun şekilde dizayn edilmesi gerekebilir.

Kendi mobilyasını kendi seçen ev..

Yapay zekayla birlikte kendi zevkleri bulunan evinizin birgün size; ”bugün kendimi çok Gotik hissediyorum..” dediğini düşünsenize..

Dekorasyonu, mobilyaları kendiliğinden istediği forma , şekle sokabildiğini filan..

Neyse fazla hayal kurduk.Şimdi dünyamıza dönebiliriz.Nerde kalmıştık?

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Dünya

Elektrikli araçlar için güneşten elektrik üreten park istasyonu

Güncelleme:

Tarih:

Gürcistan’lı bir grup tasarımcı elektrikli araçlar için güneş ışığından faydalanarak enerji üreten ve şarj vazifesi gören otopark yeri tasarladı.

Yenilenebilir enerji ve akıllı teknoloji kullanımı yardımıyla yeni nesil girişimleri pek fazla duyar olduk.Bunların hepsi dünyamızı daha temiz bir yer haline getirmek amacıyla planlanmış olsa da parlak iş fikirleri arasında yerini alması da oldukça normal.

Bu defa Gürcistan merkezli bir grup tasarımcı ve enerji uzmanı tarafından tasarlanan araç park istasyonları haberimizin konusu oldu.

NyTimes gazetesinin haberine göre 40 üniteden oluşan ve toplamda yaklaşık 5 metrekarelik bir alanı işgal eden bu akıllı şarj istasyonları çok yakın bir gelecekte şehirlerde görülebilir.

Elektrikli araçların bu gibi uygulamaların yaygınlaşmadan önce daha fazla tercih edilebilir hale gelmesi gerçeği de unutulmamalıdır.

Araçların yakıcı güneşin verdiği ısı ve ışık yardımıyla güneş enerjisi ile şarj edilebilmesine olanak sağlayan bu ürün, daha önce Fransa’da daha geniş kapsamlı ve yenilikçi bir teknoloji ile sunulmuştu.

Ürünün 720 Wp enerji ürettiğini de belirtelim.

Devamını oku

Dünya

Yeni Apple kampüsünün cam duvarlar yüzünden başı belaya girebilir

Güncelleme:

Tarih:

Yeni Apple kampüsünün cam duvarları pek çok yaralanmalı kazalara neden oldu.Foster ve partnerleri tarafından tasarlanan yapının haber olma sebebi yazımızda.

Tasarımında şeffaflık ve estetik kaygı nedeniyle fazla miktarda cam kullanılan yeni Apple kampüsü Foster ve Partnerleri tarafından tasarlanmıştı.

Ofis çalışanları da dahil kampüsün pek çok misafirinin hemen her yerde fazlaca kullanılan cam seperatörler – duvarları algılamakta güçlük çektiğinin ve hatta ufak yaralanmalara neden olan kazaların yaşandığı haberi şu an en fazla konuşulanlar arasında yerini alıyor.

Bloomberg sitesinin haberinde yer alan diğer detaylarda ise en dikkat çekeni, çalışanların uyarı levhalarını kullanarak yeni kazaların önüne geçmek istemesiydi.

83 Yaşında bir çalışan burnunu kırdı

Toplamda 13.000 çalışanı ağırlayabilecek kapasitede tasarlanan halka şeklindeki ofisin spiral ve doğrusal devamlılık sağlayan cam duvarları en son 83 yaşındaki bir çalışanın burnunu kırmasına neden oldu.

İş güvenliği ve güvenlik tedbirleri yasaları için tam uyumluluk çalışmaları devam ettiği öğrenildi.

Camların her ne kadar korunumlu ve ekstra güvenlikli olduğu bilinse de yeni kazaların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınacağı bildirildi.

Devamını oku