Sosyal medya'da takip edin!

Dünya

Hollanda’lı tasarım ofisi yeni projesinin görsellerini paylaştı

Güncelleme:

Tarih:

MVRDV Hollanda merkezli ama dünya çapında işlere imza atan starchitect diye tabir edilebilecek bir mimarlık ofisidir.İşte yeni işine dair görseller.

Sıradışı mimari tasarımlar heyecan dolu tasarım fikirleri her geçen gün yeni haberlerle kendini gösteriyor.Dünyaca ünlü mimarlık ve tasarım ofisi MVRDV Almanya’da (Esslingen) yapılacak ofis binasının tasarımına dair detayları görselleriyle birlikte paylaştı.

Design art news sitesinin haberine göre paylaşılan görseller Dünya çapında oldukça fazla ses getirdi.

Öyle ki, tasarımın görselleri incelendiğinde kristal kaya görünümlü pikselleştirilmiş bir cam cephe etkisi dikkatleri hemen çekiyor.

Rotterdam merkezli mimarlık firması MVRDV bu tasarımında Milestone binası için cam ve çelik ağırlıkta bir konsept üzerinden çalışmış.

Binanın ortasında yer alan boşluk hem nefes alma mekanı ve çalışanlar için açık alanlar ile düşey sirkülasyon aracı olan merdivenlere ayrılmış.

QR kodları ile kent hikayeleri vatandaşlara sunulacak

Alman geliştirici RVI ile birlikte sıradışı fikirlerin yansıması olarak değerlendirilebilecek bir proje de olan Milestone, tasarımına dair görselleri aşağıdaki galeride bulabilirsiniz.

Dijitalleşen dünyamızda mimari tasarımların da yapay zeka ile sıradışı etkileşimlere girmesine güzel bir örnek olarak belki de dünya da bir ilk olarak camlara basılacak QR kodları kente dair etkileyici hikayeleri insanlara sunacak.

Tasarıma dair sizin fikirleriniz ne?

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Dünya

Elektrikli araçlar için güneşten elektrik üreten park istasyonu

Güncelleme:

Tarih:

Gürcistan’lı bir grup tasarımcı elektrikli araçlar için güneş ışığından faydalanarak enerji üreten ve şarj vazifesi gören otopark yeri tasarladı.

Yenilenebilir enerji ve akıllı teknoloji kullanımı yardımıyla yeni nesil girişimleri pek fazla duyar olduk.Bunların hepsi dünyamızı daha temiz bir yer haline getirmek amacıyla planlanmış olsa da parlak iş fikirleri arasında yerini alması da oldukça normal.

Bu defa Gürcistan merkezli bir grup tasarımcı ve enerji uzmanı tarafından tasarlanan araç park istasyonları haberimizin konusu oldu.

NyTimes gazetesinin haberine göre 40 üniteden oluşan ve toplamda yaklaşık 5 metrekarelik bir alanı işgal eden bu akıllı şarj istasyonları çok yakın bir gelecekte şehirlerde görülebilir.

Elektrikli araçların bu gibi uygulamaların yaygınlaşmadan önce daha fazla tercih edilebilir hale gelmesi gerçeği de unutulmamalıdır.

Araçların yakıcı güneşin verdiği ısı ve ışık yardımıyla güneş enerjisi ile şarj edilebilmesine olanak sağlayan bu ürün, daha önce Fransa’da daha geniş kapsamlı ve yenilikçi bir teknoloji ile sunulmuştu.

Ürünün 720 Wp enerji ürettiğini de belirtelim.

Devamını oku

Dünya

Yeni Apple kampüsünün cam duvarlar yüzünden başı belaya girebilir

Güncelleme:

Tarih:

Yeni Apple kampüsünün cam duvarları pek çok yaralanmalı kazalara neden oldu.Foster ve partnerleri tarafından tasarlanan yapının haber olma sebebi yazımızda.

Tasarımında şeffaflık ve estetik kaygı nedeniyle fazla miktarda cam kullanılan yeni Apple kampüsü Foster ve Partnerleri tarafından tasarlanmıştı.

Ofis çalışanları da dahil kampüsün pek çok misafirinin hemen her yerde fazlaca kullanılan cam seperatörler – duvarları algılamakta güçlük çektiğinin ve hatta ufak yaralanmalara neden olan kazaların yaşandığı haberi şu an en fazla konuşulanlar arasında yerini alıyor.

Bloomberg sitesinin haberinde yer alan diğer detaylarda ise en dikkat çekeni, çalışanların uyarı levhalarını kullanarak yeni kazaların önüne geçmek istemesiydi.

83 Yaşında bir çalışan burnunu kırdı

Toplamda 13.000 çalışanı ağırlayabilecek kapasitede tasarlanan halka şeklindeki ofisin spiral ve doğrusal devamlılık sağlayan cam duvarları en son 83 yaşındaki bir çalışanın burnunu kırmasına neden oldu.

İş güvenliği ve güvenlik tedbirleri yasaları için tam uyumluluk çalışmaları devam ettiği öğrenildi.

Camların her ne kadar korunumlu ve ekstra güvenlikli olduğu bilinse de yeni kazaların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınacağı bildirildi.

Devamını oku