Sosyal medya'da takip edin!

Nasıl yapılır?

Daniel Libeskind: ‘mimari ve ilham üzerine 17 şey’ [video]

Güncelleme:

Tarih:

Dünyaca ünlü mimarlardan Daniel Libeskind TED konferansında mimari ve ilham kavramlarına yönelik harika şeyler fısıldıyor.İzlemek için tıklayın.

Sıradışı tasarımların mimari, ben ve pek çok meslektaşımın aşık olduğu veya olabileceği tasarımların geliştiricisi bu ted konferansında ilham ve mimariye yönelik çok güzel şeyler fısıldıyor.

Bildiğiniz üzere gündeme yönelik haberler veya yeniliklerden öte bu gibi henüz yeni keşfettiğim ve beğenebileceğinizi umduğum şeyleri de sizlerle mimarihaber.net üzerinden paylaşıyoruz.

Videonun Türkçe alt yazı desteğine sahip olması da ayrı bir güzellik.Videoların benzerleri ted resmi web sitesinden izlenebilir.

Keyifli seyirler..

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Nasıl yapılır?

Prefabrik Fabrika Yapısı Projesi Nasıl Çizilir? Prefabrik Proje örneği

Güncelleme:

Tarih:

Fabrikalar organize sanayi bölgelerinde veya şehirlerin çeşitli bölgelerinde imar uygulaması görmüş alanlarda yapılıyor.Peki projeleri nasıl çiziliyor? Prefabrik fabrika projesi örneği ile fabrika projeleri hakkında detaylı bir bilgi vereceğim.

Mimari proje nasıl çizilir? Sorusundan önce proje nasıl okunur? sorusuna yanıt bulacağınız şu yazıyı da okumanızda fayda var.

Sonrasında mimari proje türlerinden biri olan Prefabrik Fabrika Yapısı projesi için anlatıma geçebiliriz.

Öncelikle prefabrik yapılar mimariden ziyade İnşaat Mühendisliği disiplini olarak değerlendirilebilir.Ama mimari proje altlık olarak baz alınarak statik proje çizileceğinden öncelikle mimari proje safhasını tamamlamak gerekir.Yani mimar prefabrik bir yapı çizileceği zaman çoğunlukla önceden hazırlanan bir statik proje örneğinden yola çıkar.Bu kapalı alan içerisinde kullanıcının istek ve görüşleri ile yürürlükteki mevzuatlar, teknik kaideler ışığında şekillenir.

Statik çizimden mimari projeye geçiş hazırlıkları yapılır.Yani bazı aşıklar, kasnaklar, donatı detayları ile mimari projelerde yer alması gerekli olmayan öğeler temizlenir.

Bu temizliğin ardından döşeme , taşıyıcı sistem gibi strüktür elemanları mimari projede olması gereken düzeyde düzenlenir.

Yani buradaki temel hususun, yapının prefabrik olması durumunda makine parkurları, idari kısım, iç oda bölmeleri gibi daha çok tefrişat ağırlıklı tasarım yönünün kuvvetli olduğu durum söz konusu olacağından mimari proje, prefabrik firmasının hazırladığı şablon kalıp ya da diğer bir deyişle ana kütle içerisinde çözümlenir.

Prefabrik fabrika yapılarının projesinde dikkat edilmesi gereken hususların başında akslar prefabrik yapılarda kolonların ortasından verilir.Cephe ölçüsü verilirken ise akslar ortadan geçeceğinden duvar bitiminden itibaren ölçü vermek en doğrusu olacaktır.

Nokta detayları ve bağlantı detayları sistem detayının tamamını oluşturur.

Fabrika yapıları için neden prefabrik tercih edilir?

Bu daha çok tercih sebebi olmakla birlikte, prefabrik yapılar adından da anlaşılacağı üzere önceden hazırlanan yapısal elemanların birleştirilmesi ve bir araya getirilmesiyle oluşur.

Bu şu anlama geliyor, yapının daha çok amaç değil, bir araç olarak ele alınması mantığıyla düşündüğümüzde, fabrika gibi imalat mekanlarının hızlıca inşaasının tamamlanıp bir an evvel imalata ve seri üretime ya da artık ne üretimiyse ona başlanması anlamına gelmektedir.

Prefabrik yapılardan oluşan çoğunluğu imalathane niteliğindeki fabrika binaları işte bu sebeplerden dolayı daha fazla tercih edilmektedir.

Bunlara ilaveten dayanıklılığı, hızlı imalatı, genişletilebilirliği ve neticeye çabuk götüren özelliklerde olması da sayılabilir.

Teşvik politikaları ile ruhsat süreçleri daha kolay

Fabrika projeleri teşvik yasaları ve politikaları kapsamında şehir merkezlerinde veya herhangi bir yerleşim yerinde inşa edilecek olan konut yapılarına göre çok daha kolay şekilde ruhsata bağlanabilir.Bu ilgili idarenin görüşü ve tutumu bakımından farklılık gösterse de çoğunlukla bahsi geçen nedenlerden ötürü kolaylık sağlanabilmektedir.

Yine de teknik kaideler, mimari proje çizim standartları ve son kullanıcıya yönelik verimli bir projelendirme sürecine hakim olmakta fayda var.

Bu yazımızda prefabrik fabrika projesi hakkında genel bilgiler verdik.Mimari proje nasıl çizilir? gibi sorular yılların birikimine yönelik geçiştirilebilitesi olan sorular değildir.Bu işin okulu, emeği , mevzuatı ve deneyimi vardır.

Daha önce fabrika yapısı çizdiniz mi?.Konu hakkında deneyimleriniz neler?

Örnek Fabrika Projesi İndirerek incelemek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

[sociallocker id=3614] örnek proje  [/sociallocker]

 

 

 

Devamını oku

Nasıl yapılır?

Sketch Up’ta kaliteli render nasıl alınır?

Güncelleme:

Tarih:

Sketch Up’ta kaliteli render almak için gereken yolları sizinle paylaşacağım.Sketch up programında kaliteli mimari görseller alabilmek için gerekli olan ön koşulları da sizinle paylaşacağım.

Öncelikle iyi bir görsel için çok iyi bir modelleme gerektiğini unutmamak gerekiyor.Bu modelleme her açıdan mükemmele yakın olmalı.Mükemmel olamaz çünkü hiçbir model gerçeğiyle birebir aynı değildir.Neyse konumuza dönecek olursak, iyi bir modelleme için gereken koşulları ve Sketch Up’ta kendini geliştirmek notlarını paylaşmıştık.

Sketch Up Render yazılımları arasında Dünya çapında en popüler olanı kesinlikle V-ray’dir.Aynı render motoru 3Ds Max için de var olsa da Sketch Up için olanından 3Ds Max ‘teki kadar başarılı renderlar alamadığından yakınıyor pek çok dostum.Durum aslında bildiğiniz gibi değil.Olay render motorunda ya da modellemede de değil.Tüm olayı birkaç madde ile aşağıda paylaştım..

O halde lafı fazla uzatmadan Sketch Up’ta Kaliteli render almanın yollarını paylaşalım.

1.Hazır sahne ayarlamaları ve Vray options dosyalarını mutlaka arşivleyin.Doğrudan kullanmasanız bile herbirinden bir şey alabilirsiniz.

2.Vismat arşiviniz çok sağlam olmalıdır.Bu ne demek diyenler için Vismat uzantılı dosyalar Vray için materyal options ayarlamalarının kısa bir setup dosyasıdır.Yani ahşap kaplama resmi üzerine bu vismat’ı attığınızda size harika görseller verecektir.Kısa bir vismat, sketch up for vray vismat vs. aratmasında güzel verilere ulaşırsınız.

3.Bilgisayarınızda masaüstünüz, harddiskiniz olabildiğince boş olmalıdır.

4.Render alırken PC başında oturmayın, PC’yi yalnız bırakın ve onun neler yapabileceğini göreceksiniz.

5.Ekran kartı, işlemci gücü, bilgisayarın paylaşımlı ve paylaşımsız hafızalarının kuvvetinden kesin emin olun.

6.Başarılı görsellerin iyi bir modellemeye bağlı olduğu kadar ÇOK İYİ PS UYGULAMASI na da sahip olduklarını asla unutmayın.Yani demek istediğim photoshop ‘ta daha neredeyse render kadar rutüşlemelisiniz.

7.Ağır ve çok polygon’lu modelleri kullanmaktan kaçının.

Genel olarak deneme yanılma yöntemini yani deneme renderı olayını abartın.En mükemmel sonuca ulaşmak için denemekten sıkılmayın.

Mimari modelleme ve 3d görsel hazırlama işleri render almak ve benzeri grafik tasarım argümanların kullanımıyla alakalı sizlere kendi deneyimlerinden yola çıkarak oluşturduğum bir yazı hazırladım.Umarım faydalı olmuştur.

Aşağıda yorum kısmından düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın.Belki atladığım ya da unuttuğum bir husus vardır, burada birileri faydalanır..

Devamını oku