Sosyal medya'da takip edin!

Makale

3D Yazıcılarla Serbest formlu mimari yapılar pek yakında!

Güncelleme:

Tarih:

3d yazıcılarla yapılan evler üretim süresi ve işçilik bakımından oldukça avantaj sağlasa da mimari anlamda pek ileri gidemiyor.Ancak Amerika’lı mimarlık ofisi WATG bu problemin üstesinden kreatif fikirlerle gelmek üzere..Detaylar haberimizde.

Kübik formlu, doğrusal ya da neredeyse modüler olabilecek kapasitede kibrit kutusu vari 3d yazıcı baskısı olan mimari yapılar artık tarihe karışıyor.

2016 Yılında gerçekleştirilen serbest formlu yapılar tasarım yarışmasında birinci olan mimarlık firması WATG, bu defa son yılların popüler üretim araçlarından biri olan 3D Yazıcılar yardımıyla serbest formlu mimari yapılar geliştirmek için çalışmalar yapıyor.

Serbest formlu 3d yazılarla yapılan evler

Öyle ki, ofisin son görselleri parçaların birleştiğinde parametrik eğrisel yüzeyler yardımıyla sıradan 3d yazıcıların aksine eğrisel ya da diğer deyişle serbest formlu mimari yapılar olarak üretilmesini sağlayacak cinsten.

Işığın ve enerji verimliliğinin korunmasına yönelik binanın biçimlenişi bakımından salt estetik kaygılar barındırmayan yaklaşımlarla tasarlanan bu serbest formlu mimari yapılar, çalışmanın sonunda piyasada kendine yer bulabilir.

 

 

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Makale

Akıllı binalar için kat planı haritası oluşturan uygulama geliştirildi

Güncelleme:

Tarih:

Akıllı binalar için kat planı haritası oluşturabilen Mapwize uygulaması ile günün en yoğun saatleri ve kullanım alışkanlıklarına göre düzenleme yapılıyor.

Gelişen teknoloji argümanları artık mimari ve yapı elemanları için de kullanılabilir hale geliyor.

Bu defa Google Maps tabanlı lokasyon uygulamalarından biri olan Mapwize uygulaması ile binaların içerisine dair krokileri ani kendi oluşturduğunuz çıkış yollarını işleyebileceksiniz.

Özellikle zorlu center gibi pek çoklarına karmaşık gelen labirentvari mekanlarda en kolay çıkışı ya da bir pazarlama mantığıyla sonuca yönelik girişimleri paylaşabileceksiniz.

Üye olarak (ücretsiz) kendi haritanızı geliştirebileceğiniz gibi bu haritayı paylaşabiliyorsunuz da.Ancak uygulamada Türkçe dil seçeneğinin bulunmaması bir dezavantaj, zira pek çok özelliği anlayabilmek biraz zaman alabilir.

Akıllı binalar için sürdürülebilir çözümler

Çoğunlukla dış mekanlarda kullanılan navigasyon uygulamaları teknolojinin ilerleyişiyle birlikte artık binalarda da kullanılabilir olacak.

App Store ve Google Play Store üzerinden de kullanılabilecek olan uygulamanın web versiyonu da bulduğunu hatırlatalım.

Akıllı binalar için farklı çözümler ve yenilenebilir – sürdürülebilir çözümler sunan benzer uygulamaları paylaşmaya devam edeceğiz.

Mimarlık teknolojileri ve yeniliklerini takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı da takip etmeyi unutmayın.

 

Devamını oku

Teknik

Deli sorular: Yağmurlu havada beton dökümü yapılır mı?

Güncelleme:

Tarih:

Yağmurlu havada beton dökümüne yönelik farklı yorumlar ve uygulamalar bulunmaktadır.

Bu yazımızda sizler için bu yorumları ve farklı durumlara göre alınması gereken tedbirleri paylaşacağız.

İnşaat teknolojileri ve malzemeleri yenilikçi ürünlerle birlikte artık yapımı çok daha fazla kolaylaştırır hale geldi.

Yağmurlu havada beton dökülür mü? sorusuna farklı yorumlar bulunmaktadır.İşte o yorumlardan bazıları;

Genel geçer kurallara ve fizik kanunlarına göre betonun muhtevası gereği suyu içerisine almayıp yüzeye iteceği bilinmektedir.Bu nedenle mukavemet konusunda endişe edecek bir durum olmadığı bilinmelidir.

Ayrıca yağmurlu havalarda priz sürecini hızlandırıcı kimyevi karışımlar da kullanılarak risk sıfıra indirilebilir.

Temel betonu dökerken durum biraz farklı

Çünkü temel statik sistemin en önemli yük ileten yapı elemanlarından biri olan temelde su çok hoş görülmez.Bu durumda beton dökülürken zemindeki suyun (tabi miktarına göre) tahliye edilmesi faydalı olacaktır.

Yağmur yağarken beton dökümünde dikkat edilecek hususlardan birisi de beton donduğunda yağmur izlerinin silinmesi gerekebileceği hususudur.

Farklı yapı ürünleri de bu noktada pahasına karşın yine de tercih edilebilir.Örneğin kanvas beton ya da diğer adıyla ‘beton kumaş’ kullanılabilir.Bu tercihin de hava koşullarından etkilenmediği bilinmektedir.

Konuyla ilgili faydalı olabilecek bağlantıları aşağıda bulabilirsiniz:

1.) http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Beton%20D%C3%B6k%C3%BCm%C3%BC%20Ve%20Koruma.pdf

2.) https://www.yumpu.com/tr/document/view/6734857/beton-dokumunde-ve-sonrasnda-yasanan-problemler-ve-cozumler-

 

Devamını oku