Sosyal medya'da takip edin!

Haber

Türk mimarın 17 milyon metrekarelik projesi birinci seçildi

Güncelleme:

Tarih:

Ünlü Türk mimar Sunay Erdem ve ekibi tarafından hazırlanan proje Musul için bölgesel cazibe niteliğinde olup halk oylamasında birinci seçildi.

Yurtdışı ve ülkemizde kazandığı başarılarla adından sıkça söz ettiren Erdem Mimarlar kurucularından Mimar Sunay Erdem yine başka bir başarı haberimizde sizlerle.

Musul için tasarladıkları Türkmen Mahallesi projesi yapılan halk oylamasında birinci seçildi.

Ünlü mimar , Doğan Haber Ajansına yaptığı açıklamada “Dicle nehri kıyısında ve şehrin en yeşil bölgesinde tasarlanacak olan mahalle 17 milyon metrekare alanı kapsıyor. Bölgede adeta bir kentsel dönüşüm niteliği taşıyacak olan proje, hatlarını Türkmen Bayrağından almakta. Mahallenin merkezi uydudan dev bir Ay Yıldız şeklinde algılanacak. Proje, teknoloji ve yeşilin bir arada olduğu ve kendi enerjisini kendi üretebilen, sıfır emisyon salgılayan bir yaşam ortamı amaçlıyor. Rüzgar, güneş ve hidroektrik enerji kaynaklarını maksimum kullanmayı amaçlayan mahalle, geniş organik tarım arazileriyle de şehre kaynak sağlayacak. Düşük yoğunluk ve müstakil bahçeli evler şeklinde tasarlanan alan geleceğin şehirlerine model oluşturacak nitelikte” dedi.

Sunay Erdemin kuruculuğunu yaptığı Erdem Mimarlar firmasının Dünya genelinde saygın yarışmalar ve jürilerce seçilen 50’nin üzerinde ödülü bulunmaktadır.

GÜNCELLEME ( 15.01.2018 21:41)

Söz konusu projeye dair hiç bir yerde bulamayacağınız görselleri aşağıdan izleyebilirsiniz.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Dünya

Yeni Apple kampüsünün cam duvarlar yüzünden başı belaya girebilir

Güncelleme:

Tarih:

Yeni Apple kampüsünün cam duvarları pek çok yaralanmalı kazalara neden oldu.Foster ve partnerleri tarafından tasarlanan yapının haber olma sebebi yazımızda.

Tasarımında şeffaflık ve estetik kaygı nedeniyle fazla miktarda cam kullanılan yeni Apple kampüsü Foster ve Partnerleri tarafından tasarlanmıştı.

Ofis çalışanları da dahil kampüsün pek çok misafirinin hemen her yerde fazlaca kullanılan cam seperatörler – duvarları algılamakta güçlük çektiğinin ve hatta ufak yaralanmalara neden olan kazaların yaşandığı haberi şu an en fazla konuşulanlar arasında yerini alıyor.

Bloomberg sitesinin haberinde yer alan diğer detaylarda ise en dikkat çekeni, çalışanların uyarı levhalarını kullanarak yeni kazaların önüne geçmek istemesiydi.

83 Yaşında bir çalışan burnunu kırdı

Toplamda 13.000 çalışanı ağırlayabilecek kapasitede tasarlanan halka şeklindeki ofisin spiral ve doğrusal devamlılık sağlayan cam duvarları en son 83 yaşındaki bir çalışanın burnunu kırmasına neden oldu.

İş güvenliği ve güvenlik tedbirleri yasaları için tam uyumluluk çalışmaları devam ettiği öğrenildi.

Camların her ne kadar korunumlu ve ekstra güvenlikli olduğu bilinse de yeni kazaların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınacağı bildirildi.

Devamını oku

Dünya

Dünya’nın ilk sürdürülebilir şehrinin mimarından çarpıcı açıklamalar

Güncelleme:

Tarih:

Kendi enerjisini kendi üreten sürdürülebilir şehirler ve akıllı şehirler artık çok yakın bir gelecekte daha fazla tercih edilecek.Ama spekülasyonlar da bitmiyor..İşte onlardan birini daha bu yazımızda sizlerle paylaştık.

Şehirlerin hemen dışında ama şehirden tamamen kopuk olmayan ve kendi enerjisini kendi üreten akıllı sürdürülebilir şehirler günümüzün popüler girişimlerinden..

Dünya’nın ilk sürdürülebilir şehri olan Maidar City’nin CEO’su konumundaki mimar ve şehir plancısı Stefan Schmitz akıllı kent girişimlerine yönelik tepkisel açıklamalarda bulundu.

Alman mimar ve şehir plancısı Stefan Schmitz, bu girişimlere temkinli yaklaşıyor: “Bu projeleri sürdürülebilir şehirler olarak görmüyorum. Bunlar olsa olsa ‘zengin gettosu‘ olur.” Schmitz, 2012 yılından buyana Moğolistan’daki ekolojik şehir projesi Maidar City‘i koordine ediyor. Başkent Ulan Batur’daki yoğunluğu azaltmak için, 30 km güneyde kurulacak bu yeni şehirde 300 bin kişinin yaşaması hedefleniyor.

Satış sözleşmelerinde bağlayıcı hükümler yer alıyor

Planlama aşamasının bittiğini ve projenin hayata geçirilmesi için yatırımcıları beklediklerini ifade eden Schmitz, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Burada bir arsa satın alıp, istediğinizi yapamazsınız. Ekolojik inşaat, yenilenebilir enerji ve benzeri pek konuda özel kurallar mevcut. Bunlar, satış sözleşmesinde de yer alıyor.”

Suudi Arabistan ve Güney Kore’deki akıllı şehir projelerinin aksine, Schmitz “zengin gettoları” değil, iş imkanlarının sosyal yaşam alanlarıyla içiçe olduğu ve tüm şehre dağıldığı bir konsept oluşturmuş: “Eko şehrin tüm semtlerinde iş, yaşam, kültür ve hizmet alanları olacak. Sürdürülebilirlik ancak sosyal ve işlevsel unsurların dengeli karışımıyla mümkün.”

Devamını oku