Sosyal medya'da takip edin!

İç Mimari

Bu daire 19 metrekarede kompakt bir yaşam alanı sunuyor

Güncelleme:

Tarih:

İngiliz mimarlar tiny house akımı olarak ta bilinen tasarım felsefesine istinaden kompakt bir yaşam alanı tasarladılar.Detaylar haberimizin devamında..

Kompakt yaşam üniteleri yurtdışında oldukça popüler bir kavram.Bizde 1+0 diye tabir edilen ve artık yeni imar yönetmelikleriyle birlikte yapılması yasak olan yaşam alanları tüm günlük ihtiyaçları ve barınma fonksiyonlarını tek bir mekanda gerçekleştirmenize olanak sağlıyor.

Konuyla ilgili minimalizm örnekleri üzerine zaman zaman yoğunlaşıyoruz.Ülkemizde en küçük daire net 29 metrekare olup 1+0 daire yapılmamakla birlikte halkımızın çoğunlukla tercihi büyük daireler ve çok odalar.

Rezidansların çok tutmamasındaki etkenlerden birisi de hiç şüphesiz balkonsuz olması, minimalist öğelerle dolu olmasıdır.

19 Metrekarede yaşam ne kadar eğlenceli olurdu?

Neyse şimdi bırakalım ülkemizle mukayeseyi de Ab Rogers Design firmasının tasarımı 19 metrekarelik daireyi inceleyelim.

Öncelikle tasarımcıları işe Londra emlak piyasasını araştırarak başlamış.Ve ortaya çok korkunç rakamlar çıktığını görünce vergiler ve işçilikten kısmak adına yürürlükteki yasal boşlukları kullanarak minimalist bir daire tasarlamışlar.

Küçük dairelerde depolama alanı yetersizliği en büyük problem gibi görünse de, tasarımcıları bu problemi de kullanılmayan alanları bu kullanıma ayırarak işin üstesinden gelmeyi başarmış.

 

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

İç Mimari

İç mimarlar bu tasarımda müşterileri oldukça şaşırttı

Güncelleme:

Tarih:

Kırmızı rengin ve ters bir merdiven şeklinde konsept çalışmanın pazarlamaya yönelik başarısını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Bir mekanın tasarımı o mekana yönelik duygularımızı harekete geçirmek veya yavaşlatmak noktasında büyük öneme sahiptir.Çin’de bir iç mimarlık firması bu mottodan yola çıkarak tasarladığı mağazanın iç konseptine yönelik yaratıcı bir fikri hayata geçirdi.

Tasarımda mağazanın firma baş harfini metaforik bir öğe olarak kullanarak iç mekanın dekorasyon unsuru olmasını sağladılar.Aslında fikir olarak bir hayli basit görünse de dikkat çekici nitelikte görünüme sahip olması da satışların artması için bir pazarlama taktiği olabilir.

Tasarımda dikkat çeken bir diğer unsurun da ışık oyunları ve renk tercihleri olduğunu belirtmekte fayda var.

Kırmızı rengin dikkat çekiciliği de öne çıkmakta.Bu arada tasarımın DOMANI firmasına ait olduğunu ve ROARINGWILD ‘a ait olduğunu belirtmekte fayda var.

Tasarıma dair sizin görüşleriniz neler?Tasarımın pazarlamaya katkısı hakkında ne düşünüyorsunuz.

Devamını oku

İç Mimari

İşte Arkiteam Mimarlık’a İtalya’dan ödül kazandıran projenin görselleri

Güncelleme:

Tarih:

Arkiteam Mimarlık tasarımı olan Tema Şehir Konya projesinin satış ofisi, İtalya’da düzenlenen Dünya’nın en saygın mimarlık ödüllerinden biri olan A Design Award‘tan ödülle döndü.

Satış ofisi üzerine başarılı konsept çalışmalarının olduğu Arkiteam Mimarlık, bu defa prestijli mimarlık ödüllerinden biri olan A Design Awards‘tan başarısının mükafatını aldı.

Arkiteam Mimarlık Kurucu Ortağı Seda Dündar ödülle ilgili yaptığı açıklamalar oldukça dikkat çekici nitelikte;

Yeni tasarım trendlerini sürekli takip ediyoruz. Günümüzde konut konseptleri değişmeye başladı. Buna paralel olarak tüketicilerin de talepleri çeşitlilik gösteriyor.

Doğru lokasyonda, doğru daire seçeneklerini, doğru tüketici kitleye sunmak için önce tüketicinin neler istediğini öngörmek gerekiyor. Bu anlamda genç ekibimizle mimari çözümler sunmanın ötesinde güçlü bir pazar araştırması da yapıyoruz.

Satış ofisi tasarımımızı belirlenen kitleye hitap edecek ve projenin konseptiyle bağdaşacak bir çizgide tasarlıyoruz.’

Fürüristik çizgiler ve davetkar bir sergi alanı

Tasarıma dair genel anlamda davetkar ve fütüristik çizgiler dikkat çekerken, öne çıkan bir diğer unsur modernite unsuru diyebiliriz.

Bir satış ofisinden beklenen elbette misafirleri için rahatlatıcı, kendini zengin hissettiren ama bunu yaparken mimari gereksinimleri en iyi şekilde karşılamasıdır.

Tasarıma dair diğer detayları firmanın resmi web sitesinden inceleyebilirsiniz.

 

Devamını oku