Sosyal medya'da takip edin!

Peyzaj

Portekiz’li mimarlık ofisi 8 km’lik yürüyüş parkuru tasarladı

Güncelleme:

Tarih:

Portekiz’li mimarlar doğal güzellikleriyle bilinen Rio Paiva bölgesi için 8 km uzunluğunda yürüyüş parkuru tasarladı.Detaylar haberimizde.

Dünya’nın dört bir yanından tasarım örneklerini incelediğimiz tasarım kategorisi için benzersiz bir örnek tasarım incelemesi daha hazırladık.Bu defa peyzaj ve mimarlık alanlarının her ikisini de kapsayan bir örnek oluşuyla Portekiz’den başarılı bir örnek sunacağız.

Tasarımın başarısı her zaman olduğu gibi sıradışılık ve estetik kaygıyla modern mimari kimliğin arkasına sığınmış bir olgusal tasarım elementleri sentezi değil, doğal dokuya en az zararla en fazla verimli amaç sağlayan bir bilinç örneği olacak.

Portekiz’li ünlü mimarlık ofislerinden Trimetrica mimarlık imzalı tasarım, ülkenin tarihi güzellikleriyle bilinen Rio Paiva bölgesinde hayata geçirilmiş.

Doğal güzellikleri onlara zarar vermeden keşfetmeye yarıyor

Arouca Belediyesi tarafından talep edilen bir yürüyüş yolu – patika inşaası projesi tasarımcılar tarafından mimarlık eleştirmenlerinden ve mimarlık basınından tam puan almış.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

 

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Peyzaj

İsveç’li mimarlık firması dikey çiftlik ve ofis konsepti geliştirdi

Güncelleme:

Tarih:

Dikey orman projeleri‘nden sonra dikey çiftlik projeleri de son yılların popüler mimari akımlarından biri haline geldi.Öyle ki neredeyse hergün benzer fikirleri sizlerle paylaşıyoruz.

Hatırlarsanız geçtiğimiz gün Dünya’nın ilk modüler ve dikey çiftlik projesi haberini paylaşmıştık.Hatta bir dikey orman projesine dem vurup gökyüzüne yükselen devasa kulede 5200 adet ağaç dikileceğini aktarmıştık.

Bu defa ise İsveç’li mimarlık firması olan Plantagon tarafından İsveç’in Linköping kenti için tasarlanan yarısı çiftlik diğer yarısı ofis olan bir kompleksten bahsedeceğiz.

Dünya gıda bankası olarak ta anılan projenin baya baya doğal yiyecek yetiştirilebilecek bir sera mantığında tasarlandığını bilmenizi isteriz.

Yarısı ofis, yarısı yiyecek tarlası

Plantagon firması, söz konusu proje için kentsel tarım uzmanlarıyla derin bir iş birliğine giderek yalıtım, enerji verimliliği ve tarımsal çeşitlilik gibi konularda güzel bir iş birliği yapmış.

Ticari fonksiyonu sosyal bir sürdürülebilirlik örneği olarak inovatif yaklaşımla birlikte değerlendirmenin güzel bir örneği olmuş diyebiliriz.Projenin 2020 yılında tamamlanması bekleniyor.

Bu yeni dikey çiftlik konseptleri ‘agritechture’ adı ile de anılmakta.

Devamını oku

Haber

İsviçre’li mimarlık firması %90 oranında açık bir kampüs tasarladı

Güncelleme:

Tarih:

İsviçre’li mimarlık firması herzog & de meuron, LA yakınlarında yer alan Santa Monica Dağına %90 oranında açık ve doğayla bütünleşen bir kampüs tasarladı.

Kaliforniya Merkezli Bağımsız Bir Düşünce kuruluşu olan Berggruen enstitüsü için İsviçre’li mimarlık firması herzog & de meuron tarafından Los Angeles yakınlarında tasarlanan kampüs pek çok dikkat çekici özelliği barındırıyor.

450 Dönüme yakın bir alanda açık ve geçişken bir peyzaj anlayışı üzerine bina edilen tasarım %90 gibi büyük bir oranda gökyüzü ile buluşan kabuk yapısına sahip.

Santa Monica dağının sert yamaçlarına sırt kısmına inşa edilecek olan yapı çevreye en ufak zarar vermeden doğa ile kucaklaşan bir yapı tasarım anlayışı hakimiyetinde kurgulandığı açıklandı.

Hayırsever bir iş adamı tarafından  ( Nicolas berggruen ) Kurulan bu özgür düşünce kuruluşu sosyal , politik ve ekonomik alanda çeşitli kamu kuruluşları için analizler değerlendirmeler manifestolar ortaya atarak toplumsal kalkınma bazlı çalışmalar yapıyor.

250 kişilik bir konferans salonu, mevcut doğal dokuyla uyumlu yapısal kütlelerin yerleşimi ve tüm bunları yaparken manzara hakimiyeti esaslı tasarım için tasarımcıları ”belirli bir manzara konseptiyle iç içe geçmiş” yorumunu kullanıyor.

Tasarıma dair detayları ve analizleri siz de aşağıda yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Devamını oku