Sosyal medya'da takip edin!

Mimari

Japon mimarlar ters piramit şeklinde müstakil ev tasarladı

Güncelleme:

Tarih:

Japon mimarlar ünlü Fransız konut geliştirici için tasarladıkları ters piramit formundaki ev ile dikkat çekici bir konsepte imza atmış.

Solo Houses projesiyle Dünya çapında ses getiren konut geliştirici Christian Bourdais, Takei Nabeshima Architects (TNA) mimarlık ofisiyle iş birliği yaptığı ters piramit şeklindeki müstakil konut projesinde mimarinin sanata dönüştüğü formalist akımın temsilcisi bir projeye imza attı.

Geçtiğimiz günlerde her ne kadar aşırı formalist yaklaşımların mimariye vereceği sakıncalardan bahsetsekte, mimaride heyecan verici tasarımların mesleki benliğimize zarar vermeyecek kadar heyecan verdiği gerçeğini de yadsıyamayız.

Salt estetik kaygıyla; fonksiyon – amaç gözetmeksizin tasarlanan yapıların geçici bir sevda olduğunu bilsek te bunlar ve benzeri tasarımlar herkesi heyecanlandırıyor.

Japon mimarlar Makoto Takei ve Chie Nabeshima imzalı proje Mısır Piramitleri’ne olan modern atıflarıyla dikkat çekici özelliklerde.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

Çin’deki pirinç tarlalarından esinlenerek tasarlanan yapı blokları şaşırtıyor

Güncelleme:

Tarih:

Çin’de pirinç tarlalarından esinlenerek tasarlanan konut ve karma yaşam konsepti projesi Peter Pichler imzalı olup tasarımıyla büyülüyor.

Peter Pichler imzalı konut kütleleri Çin’de Taiping yakınlarında merkezden uzakta bir yerde bulunuyor.Bulunuyor dediğimiz yapılacağı lokasyon yani , çünkü proje henüz hayata geçmiş değil.

Butik otel ,konut blokları, ofisler , yeşil alanlar ve perakende satış ünitelerinden oluşuyor.Projenin görünüşü Aşçıoğlu ‘nun İstanbul’daki bir projesine de çok benziyor ama adını vermeyelim.

Projenin öne çıkan özelliği yapıldığı coğrafyayla yüzde yüz uyumlu bir görünümde dizayn edilmiş olmalıdır.

Tasarımda konsept aşamasında bölgesel ve yerel mimarinin etkilerinin tutucu kimlikle bağlam doğrultusunda birleştirildiği dikkatlerden kaçmıyor.Ama aynı zamanda kullanılan malzemeler ve yapının strüktürel özellikleri için de bölgenin karakterinin yanı sıra modern malzemelerin de tercih edildiği söylenebilir.

İç bahçeler ve sosyal donatı alanları ile tam anlamıyla sürdürülebilir bir proje olduğunu söylemekte gayet mümkün.Geniş cam açıklıklar, yeşil dokunun korunması ve şeffaflık kavramları da buna eklendiğinde özgür bir yaşamın kapılarının aralandığı belirtilmelidir.

Devamını oku

Mimari

2041 Yılında tamamlanacak bu ahşap gökdelen tam 350 metre yükselecek

Güncelleme:

Tarih:

Japonya için Tokyo’da hükümet destekli bir yapı hayata geçirilecek. Tamamlandığında 350 metre yükseklikte olması planlanan bu gökdelen ahşap ve çelikten oluşacak.

Sıradışı tasarım fikirleri ve mimari zorlamalar artık günümüz için oldukça sıradan bir hal aldı.Özellikle her zaman belirttiğimiz modern yapı teknolojileri gün geçtikçe bu tür gelişmelerin yenisini bizlere sunar oldu.

Siyasi liderlerin mimarlık yoluyla halkın gönlünü fethetmeye çalışması girişimi elbette sadece bizde yok.Japonya’da tamamlandığı sene alanında ‘en’ lere sahip bir yapı olacak.

Mashable sitesinin haberinde yer alan diğer detaylar ise oldukça ilginç.Örneğin projenin tamamlandığı yılı Sumitomo’nun 350. yıl dönümüne rastlayacak olması ve toplamda yaklaşık olarak 6 milyar dolara mal olması bekleniyor.

Geniş bir alanda yayıldığı gözlemlenen projenin karma kullanımlı olması bekleniyor.

Pek çok ünlü mimarın katılımıyla gerçekleşti

Pek çok mimari ofisten gelen tekil tekliflerin değerlendirildiği ve yatırımcılar nezdinde en fazla ses getireceğine inanılan proje detaylı bir analiz sürecinden sonra karara bağlandı.

Nikken Sekkei imzasını taşıyacak proje pek çok popüler mimarın önerisini de aynı zamanda geride bırakmayı başarması yönünden dikkat çekici.Projenin ismi W350 olup, bu noktada da yüksekliğiyle ilişki kurulmuş.

Geniş bir alanda yayıldığı gözlemlenen projenin karma kullanımlı olması bekleniyor.

Ahşap yapılar ve gökdelen projeleri günümüzde bir hayli popüler hale geldi.Bu noktada sürdürülebilirlik politikaları ve daha iyisini yapabilme kaygısı da çok önemli bir faktör olarak kendini gösteriyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Devamını oku