Sosyal medya'da takip edin!

Haber

Fabrika binalarındaki asma kat boşlukları %30’a girer mi? (güncellendi)

Güncelleme:

Tarih:

Yeni yönetmelikle birlikte çözüme kavuşmayı bekleyen muallak konulardan biri de hiç şüphesiz galeri boşlukları mevzusu.Konuyla ilgili bakanlık yetkililerinin görüşü haberimizin devamında..

Planlı alanlar tip imar yönetmeliği 30.09.2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan değişiklikler ile son halini almıştı.Pek çok konu yönetmeliğin yayımlandığı günden bu yana halen tartışılmaya devam ediyor.

Bu tartışmaların son bulması veya idareler nezdinde farklı yorumlanmasının önüne geçebilmek adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri çeşitli illerde yeni yönetmelik hakkında toplantılar düzenleyerek mesleki verimliliği artırmayı amaçlıyor.

İzmir Mimarlık Merkezi’nde geçtiğimiz günlerde düzenlenen başka bir yönetmelik toplantısında katılımcıların fabrika binalarındaki dev galeri boşluklarının %30 dahili emsal harici alanlar içerisinde değerlendirilip değerlendirilmeyeceği sorusu üzerine yetkilinin yaptığı açıklamada ‘özellikli binalar’ vurgusu dikkat çekti.

%30 Emsal harici alanların fazlalık kısımları doğrudan emsale gireceğinden yapılaşma hakkında yaşanabilecek kayıpları önlemek adına çok önemli bir konu.

Şöyle ki, yeni yönetmeliğe göre özellikli binalar için yapılması zorunlu olan boşluklar – şaftlar ve benzeri teknik kullanım alanları %30 içerisinde değerlendirilmemekte.

Yetkililerin konuyla ilgili yaptığı açıklamada da bu hususa atıfta bulunularak fabrika yapılarındaki devasa boşlukların özellikli binalarda yapılması zorunlu olan boşluklar içerisinde yer alabileceği belirtildi.

Bu demek oluyor ki, idareler ruhsat müracaatında bulunan projeler için ‘özellikli yapı’ tespitinde bulunarak %30’a dahil edilip edilmeyeceğiyle ilgili karar verebilecektir.

İskan almış bir yapıda; duvar, kapı ve pencere boyutlarının değiştirilmesi konusu

Çok sorulan başka bir soru da eski yönetmeliklere göre yapı kullanım izni almış (inşası bitmiş) bir binada duvar veya pencere boyutu değişikliği gibi tadilatların yapılması için ruhsat gerekmesi ve o binaların bu yönetmeliği karşılayamadığı için bu tadilatların ruhsatlandırılamamasıydı.

örnek olarak: eski bir 3 katlı binada pencere genişletilecek fakat binada asansör boşluğu olmadığı için bu yönetmeliği karşılamıyor ve pencere tadilatı ruhsatlandırılamıyor. Buna maalesef bir çözüm getirilemedi. Bakanlık yetkilileri zaten vatandaş öyle tadilatlar için ruhsat almaya gelmez diyerek konuyu kapattı.

GÜNCELLEME (13.01.2018 23.09) : Yukarıda bahsi geçen sunum dosyaları için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz;

http://www.izmimod.org.tr/v2/uploads/files/paiysunum1.pptx

http://www.izmimod.org.tr/v2/uploads/files/paiysunum2.pptx

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Dünya

Elektrikli araçlar için güneşten elektrik üreten park istasyonu

Güncelleme:

Tarih:

Gürcistan’lı bir grup tasarımcı elektrikli araçlar için güneş ışığından faydalanarak enerji üreten ve şarj vazifesi gören otopark yeri tasarladı.

Yenilenebilir enerji ve akıllı teknoloji kullanımı yardımıyla yeni nesil girişimleri pek fazla duyar olduk.Bunların hepsi dünyamızı daha temiz bir yer haline getirmek amacıyla planlanmış olsa da parlak iş fikirleri arasında yerini alması da oldukça normal.

Bu defa Gürcistan merkezli bir grup tasarımcı ve enerji uzmanı tarafından tasarlanan araç park istasyonları haberimizin konusu oldu.

NyTimes gazetesinin haberine göre 40 üniteden oluşan ve toplamda yaklaşık 5 metrekarelik bir alanı işgal eden bu akıllı şarj istasyonları çok yakın bir gelecekte şehirlerde görülebilir.

Elektrikli araçların bu gibi uygulamaların yaygınlaşmadan önce daha fazla tercih edilebilir hale gelmesi gerçeği de unutulmamalıdır.

Araçların yakıcı güneşin verdiği ısı ve ışık yardımıyla güneş enerjisi ile şarj edilebilmesine olanak sağlayan bu ürün, daha önce Fransa’da daha geniş kapsamlı ve yenilikçi bir teknoloji ile sunulmuştu.

Ürünün 720 Wp enerji ürettiğini de belirtelim.

Devamını oku

Dünya

Yeni Apple kampüsünün cam duvarlar yüzünden başı belaya girebilir

Güncelleme:

Tarih:

Yeni Apple kampüsünün cam duvarları pek çok yaralanmalı kazalara neden oldu.Foster ve partnerleri tarafından tasarlanan yapının haber olma sebebi yazımızda.

Tasarımında şeffaflık ve estetik kaygı nedeniyle fazla miktarda cam kullanılan yeni Apple kampüsü Foster ve Partnerleri tarafından tasarlanmıştı.

Ofis çalışanları da dahil kampüsün pek çok misafirinin hemen her yerde fazlaca kullanılan cam seperatörler – duvarları algılamakta güçlük çektiğinin ve hatta ufak yaralanmalara neden olan kazaların yaşandığı haberi şu an en fazla konuşulanlar arasında yerini alıyor.

Bloomberg sitesinin haberinde yer alan diğer detaylarda ise en dikkat çekeni, çalışanların uyarı levhalarını kullanarak yeni kazaların önüne geçmek istemesiydi.

83 Yaşında bir çalışan burnunu kırdı

Toplamda 13.000 çalışanı ağırlayabilecek kapasitede tasarlanan halka şeklindeki ofisin spiral ve doğrusal devamlılık sağlayan cam duvarları en son 83 yaşındaki bir çalışanın burnunu kırmasına neden oldu.

İş güvenliği ve güvenlik tedbirleri yasaları için tam uyumluluk çalışmaları devam ettiği öğrenildi.

Camların her ne kadar korunumlu ve ekstra güvenlikli olduğu bilinse de yeni kazaların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınacağı bildirildi.

Devamını oku