Sosyal medya'da takip edin!

Makale

Yüzlerce ücretsiz ahşap detayı modellemesi bu sitede!

Güncelleme:

Tarih:

Yüzlerce ücretsiz ahşap uygulama detayının ve modellemesinin yer aldığı bir web sitesini sizlerle paylaştık.Detaylar haberimizin devamında..

Ahşap, yapısal mimari elemanlar içerisinde önemli bir konumda olup gerek işlenebilirliği ve gerekse de sürdürülebilirliği bakımından yüzyıllardır temel yapı taşlarından biri olmuştur.Görünen o ki olmaya da devam edecektir.

Ahşap kullanımını teşvik etmek, ulusal ve uluslararası uygulama birliği sağlamak dünya kaynaklarını verimli kullanmak adına bu haberimizde Concepción Üniversitesi akademisyenlerince geliştirilen bir web sitesinden bahsedeceğiz.

Ücretsiz, hatta çoğu bölümü için üyelik bile gerektirmeyen web sitesinde yüzlerce mimari detay çizimi yer almakta.

Ahşap yapılar ve ahşap yapı elemanlarıyla diğer yapı elementlerinin birleşimleri, montajı gibi konuları içeren teknik uygulama detaylarına ulaşabileceğiniz bir platform geliştirilmiş.

Dünya’nın ilk ahşap detay katalogu web sitesi

Şimdilik Türkçe dil desteği olmasa da geliştiricileri Dünya çapında teknik analiz portalı veya yapı katalogu oluşturmak için çalıştıklarını ifade ediyor.

Yüzlerce ahşap detayının, 3d modellerinin ve uygulama görsellerinin paylaşıldığı web sitesini ziyaret etmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz;

http://www.polomadera.cl/catalogo3d/

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Makale

Akıllı binalar için kat planı haritası oluşturan uygulama geliştirildi

Güncelleme:

Tarih:

Akıllı binalar için kat planı haritası oluşturabilen Mapwize uygulaması ile günün en yoğun saatleri ve kullanım alışkanlıklarına göre düzenleme yapılıyor.

Gelişen teknoloji argümanları artık mimari ve yapı elemanları için de kullanılabilir hale geliyor.

Bu defa Google Maps tabanlı lokasyon uygulamalarından biri olan Mapwize uygulaması ile binaların içerisine dair krokileri ani kendi oluşturduğunuz çıkış yollarını işleyebileceksiniz.

Özellikle zorlu center gibi pek çoklarına karmaşık gelen labirentvari mekanlarda en kolay çıkışı ya da bir pazarlama mantığıyla sonuca yönelik girişimleri paylaşabileceksiniz.

Üye olarak (ücretsiz) kendi haritanızı geliştirebileceğiniz gibi bu haritayı paylaşabiliyorsunuz da.Ancak uygulamada Türkçe dil seçeneğinin bulunmaması bir dezavantaj, zira pek çok özelliği anlayabilmek biraz zaman alabilir.

Akıllı binalar için sürdürülebilir çözümler

Çoğunlukla dış mekanlarda kullanılan navigasyon uygulamaları teknolojinin ilerleyişiyle birlikte artık binalarda da kullanılabilir olacak.

App Store ve Google Play Store üzerinden de kullanılabilecek olan uygulamanın web versiyonu da bulduğunu hatırlatalım.

Akıllı binalar için farklı çözümler ve yenilenebilir – sürdürülebilir çözümler sunan benzer uygulamaları paylaşmaya devam edeceğiz.

Mimarlık teknolojileri ve yeniliklerini takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı da takip etmeyi unutmayın.

 

Devamını oku

Teknik

Deli sorular: Yağmurlu havada beton dökümü yapılır mı?

Güncelleme:

Tarih:

Yağmurlu havada beton dökümüne yönelik farklı yorumlar ve uygulamalar bulunmaktadır.

Bu yazımızda sizler için bu yorumları ve farklı durumlara göre alınması gereken tedbirleri paylaşacağız.

İnşaat teknolojileri ve malzemeleri yenilikçi ürünlerle birlikte artık yapımı çok daha fazla kolaylaştırır hale geldi.

Yağmurlu havada beton dökülür mü? sorusuna farklı yorumlar bulunmaktadır.İşte o yorumlardan bazıları;

Genel geçer kurallara ve fizik kanunlarına göre betonun muhtevası gereği suyu içerisine almayıp yüzeye iteceği bilinmektedir.Bu nedenle mukavemet konusunda endişe edecek bir durum olmadığı bilinmelidir.

Ayrıca yağmurlu havalarda priz sürecini hızlandırıcı kimyevi karışımlar da kullanılarak risk sıfıra indirilebilir.

Temel betonu dökerken durum biraz farklı

Çünkü temel statik sistemin en önemli yük ileten yapı elemanlarından biri olan temelde su çok hoş görülmez.Bu durumda beton dökülürken zemindeki suyun (tabi miktarına göre) tahliye edilmesi faydalı olacaktır.

Yağmur yağarken beton dökümünde dikkat edilecek hususlardan birisi de beton donduğunda yağmur izlerinin silinmesi gerekebileceği hususudur.

Farklı yapı ürünleri de bu noktada pahasına karşın yine de tercih edilebilir.Örneğin kanvas beton ya da diğer adıyla ‘beton kumaş’ kullanılabilir.Bu tercihin de hava koşullarından etkilenmediği bilinmektedir.

Konuyla ilgili faydalı olabilecek bağlantıları aşağıda bulabilirsiniz:

1.) http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Beton%20D%C3%B6k%C3%BCm%C3%BC%20Ve%20Koruma.pdf

2.) https://www.yumpu.com/tr/document/view/6734857/beton-dokumunde-ve-sonrasnda-yasanan-problemler-ve-cozumler-

 

Devamını oku