İlginçlikler

Çatalhöyük evlerinde neden kapı ve pencere yoktu?

Dünya’nın en eski yerleşim birimlerinden biri olan Çatalhöyük‘teki evlerin mimari yapısı incelendiğinde oldukça ilginç bilgilere ulaşabiliyoruz.

İşte o ilginç gelebilecek şeylerden birisi de şüphesiz evlerin bildiğimiz anlamda kapısının olmayışı..Peki hakikaten, o evlerin neden kapısı yoktu?.Cevabı haberimizin devamında bulacaksınız.

Mezopotamya’da yer alan Eriha, Çatalhöyük’ten 1000 yıl kadar daha eski fakat Çatalhöyük, barındırdığı nüfus ve yüz ölçümü bakımından çok daha değerli olarak görülüyor.

Dönem içerisinde Çatalhöyük’te en az 8.000 insanın yaşadığı düşünülüyor. Burası sadece nüfus büyüklüğü ile değil, bu dönemde mezopotamya dışında böylesine büyük bir yerleşimin olması dolayısı ile de oldukça şaşırtıcı bir yer.

Peki karakteristik özellikleri ve mimari yapısı incelendiğinde öne çıkan farklı bir başlık olarak kapıları neden günümüzden bir hayli farklı bir felsefede..

Bu konuyla ilgili farklı görüşler olmakla birlikte evlerin bitişik olarak inşaa edildiğinden dolayı kapıları yoktur. Evlere giriş çıkışlar damdan açılan bir delik sayesinde gerçekleşiyordu.

Yapılaşma bitişik nizam şeklinde tabir edilebilir

Bitişik düzenden olayı şehirde sokaklar mevcut değildi. Şehir içinde ulaşım evlerin damlarından sağlanıyordu.

Diğer bir görüş ise güvenliği daha iyi sağlamak amacıyla yaşam alanları oluşturmak olduğundan insanların kendilerini daha güvenli hissedebilecekleri bir mimari oluşturmak.

Çatalhöyük evleri hakkında ne düşünüyor sunuz?.Çatalhöyük evlerinde mimari olarak bir ilham alıyor musunuz?

Ev planları birbirini taklit ediyordu

Çatalhöyük‘te yer alan evler genelde 2 oda, depo, kiler ve mutfaktan oluşmaktadır. Evlerin planları birbirinin aynıdır. Yapılan kazılarda evlerin pencerelerinin olmadığı keşfedilmiştir.

Binaların iç yüzleri sıvanmış olduğu tespit edilmiştir. Bu sıvalı yüzeylerde, kırmızı, pembe, kahverengi ve siyah renklerde geometrik desenler, av sahneleri ve hayvan kabartmalarına rastlanmıştır. Dini anlam taşıyan boğa figürü binaların duvarlarında sıkça kullanılmıştır. Ayrıca birçok evde gerçek boğa başlarının kille sıvanması ile yapılmış kabartmalar bulunmuştur.

Sizin için seçtiklerimiz

Bir Cevap Yazın