Dünya, Haber, Mimari, Tasarımlar

Stockholm’de çatısında park olan apartman projesi

Çatısında park olan apartman projesi, çatı bahçesi veya dikey orman tanımlamalarından bağımsız olarak zarif ve şehircilik terimlerine farklı bir literatür kazandıracak gibi duruyor.

Mimari tasarımda zamana ve mekana göre tasarımlar geliştirilirken, bir yandan da farklı fonksiyonları bir arada barındıran konseptler üretilebiliyor.

İşte bunun en nadide örneklerinden birisi hiç şüphesiz Stockholm’deki Utopia Arkitekter imzalı çatı bahçeli apartman blokları projesi olacaktır.

Yatay mimari kavramına dair güzellemeler arasında da sayılabilecek olan proje Stockholm’de ilki yapacak.

Belki de Dünya’da sayılı örneklerden biri olacak.Her ne kadar Mimarlar Odası gibi saygın bir kuruluş ‘yatay mimari’ kavramının bilimsel ve teknik açıdan zaaflar içeren bir betimleme olduğunu savunsa da yatay mimarinin getirebileceği pozitif şeylerin de olduğunu belirtmekte fayda var.

Masif tuğla ve doğrusal cephe hareketleri

Toplamda 29 daireden oluşacak projenin sosyal alanlara yoğunlaşmış kompakt bir plan üzerine kurulduğunu söylemeliyiz.

Cephedeki gridal girinti çıkıntıların cephe estetiği ve şehircilik yönünden silüete olan etkisi de yadsınamayacak derecede etkin bir tavırda.

Masif tuğla tercih edilmesi projenin albenisini artırmış diyebileceğimiz gibi tasarıma dair estetik kaygının da hat safhada olduğu bariz şekilde görülebiliyor.

Sizin için seçtiklerimiz

Bir Cevap Yazın