Haber, Türkiye

Gaziantep Büyükşehir İmar Yönetmeliği taslağı yayımlandı

Gaziantep imar yönetmeliği taslağı mimarlar odası üyeleriyle paylaşıldı.Taslak üzerinden meslek profesyonellerinin görüşleri isteniyor.Detaylar haberimizde.

Her şehrin kendi imar yönetmeliği olacak mottosuyla hazırlanan planlı alanlar tip imar yönetmeliği için idareler hazırladıkları taslakları yeni yılın girmesiyle birlikte paylaşmaya başladı.

Bazı idarelerin hazırlanan taslak metinler üzerinden mimarlar odası nezdinde meslek profesyonelleriyle fikir alışverişinde bulunmaları , sonuca yönelik tartışmalı konuları paylaşıma açması büyük bir olumlu tepkiyle karşılandı.

Yeni yönetmelikle birlikte artık her şehir kendi imar yönetmeliğini hazırlayarak yerel mimari ve yerel tasarım / kullanım alışkanlıklarına göre projeler kabul edebilecekti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yaptığı hemen her konuşmada yeni yönetmeliğin değiştirilemeyen kısımları haricinde her idarenin kendi yönetmeliğini paylaşabileceğini belirtmişti.

Mimarlar Odası Üyelerine aşağıdaki e-posta’yı gönderdi;

Değerli Üyemiz,

01.10.2017 tarihinde yürürlüğe giren Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin 69. Maddesi’nin 1. fıkrası uyarınca Büyükşehir Belediyeleri ile ilçe belediyeleri, ikinci fıkrada belirtilen değiştirilemeyen hükümler dışında kalan hususlarda, beldenin tarihi ve yöresel şartlarını gözetmek kaydıyla bakanlık onayına sunulmak üzere imar yönetmeliği hazırlayabilmektedirler.

Bu maddeye istinaden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bir yönetmelik taslağı oluşturulmuştur. Bu taslağın uygunluğunun mimarlar tarafından değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Ekte bilgilerinize sunulan taslak metnin değerlendirilmesi, görüş, talep ve eleştirilerin 09 Ocak 2017 Salı gününe kadar tarafımıza iletilmesini saygılarımızla arz ederiz.

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi

XIV. Dönem Yönetim Kurulu

Dosya’yı indirmek için lütfen burayı tıklayın;

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği Taslağı

Sizin için seçtiklerimiz

Bir Cevap Yazın