Analiz, Makale

Mimaride aşırı formalist yaklaşımın popüler yan etkileri

Mimaride fonksiyon ve kurgudan daha ziyade salt biçem odaklı aşırı formalist yaklaşımların popülerleşmeye katkı sağlarken bazı zararları da olacak.

Formalist yaklaşımdan kasıt estetik kaygının abartılı bir dışa vurumu olarak ta yorumlanabilir, heykelsi tavırlarıyla büyüleyici bir mimari oluşturma çabaları da..

Ancak her güzel şey, güvenli bir dozda bırakılmalıdır.Hangi yapının çirkin, hangi yapıların güzel olduğuna yönelik bilgilerin hiç bir yerde yazmadığı gibi aşırı dozda biçimcilik ya da formalist tutumlar da yapıldığı andaki beklentinin aksine şaşırtıcı başarısızlıklarla neticelenebileceği bilgisi de kitaplarda yazmamaktadır.

Son dönemlerde web sitelerinde ya da basılı mecmualarda yer alan popüler tasarımcıların en son işlerindeki formalist çağrışımları farketmeyenimiz yoktur herhalde..

Bu arada makalemizde kullandığımız görsel flicker üzerinden indirilmiş olup 2014 yılının sonlarında Alex Chinneck adlı talihsiz bir tasarımcı tarafından tasarlanan otomobil stadı.

Konuyla ilgili sizin görüşleriniz neler?.Formalist yaklaşımların uzun vadede başarıya ulaşması mümkün mü?Yoksa popüler kültürün kurbanı olarak yakında fazla formalit yapıları görmeye ve zaman içerisinde unutmaya mı başlayacağız?

Sizin için seçtiklerimiz

Bir Cevap Yazın