Dünya, Haber, İlginçlikler

Keops Piramidi ‘nde ağırlığı 170 bin tonu bulan taşlar nasıl taşındı?

Piramitlere yönelik araştırmalar günümüzde halen sürmekte.Peki her birinin ağırlığı yaklaşık 170.000 tonu bulan yapı taşları nasıl taşınıyordu? Cevabı ve ilginç veriler haberimizin devamında..

O dönemin koşulları göz önüne alındığında ortaya çıkan eserlerin muhteşemliği yanında bunları düşünmek bile motive edici olabiliyor.

Keops Piramidi bildiğiniz üzere dünyanın en büyük piramidi pozisyonunda.

Piramitlerin sırları bile henüz çözümlenemezken veya henüz çok daha detaylı verilere ulaşamaz durumdayken bu bilgilerin zaman içerisinde aydınlanması da heyecan verici olarak yorumlanabilir.

Bugüne kadar bu gizemle ilgili ‘uzaylı yardımı’ da dahil pek çok teori ortaya atılsa da, ‘gerçek detaylar’, piramitlerin yapımında üst düzey sorumluluk almış ‘Merer’ isimli bir Mısırlının günlüklerinde ortaya çıktı.

Yaklaşık 3 bin yıllık bu günlüklere göre, tam 2 buçuk tonluk dev kireçtaşı ve granit bloklar, Nil Nehri üzerinden tahta sandallarla piramidin yapıldığı bölgeye taşındı.

Araştırmalar kanal yardımıyla taşındığını söylüyor

Sandallar iplerle birbirine bağlanırken, eski Mısırlı mühendisler de geçiş için Nil kıyısındaki bir limandan piramidin inşa edileceği Gize’ye doğru kanal açtı.

Dev taşlar bu sayede 800 km öteden su üzerinde getirildi. Bunda binlerce işçi görev alırken, toplam 170 bin ton kaya taşınmış oldu.

Daha önce ise araştırmalar sonucunda, piramitlerin sıcaklıklarıyla ilgili farklı verilerin elde edildiğini belirtilmişti. Piramitlerin içinde gizli odaların ve koridorların olabileceği öne sürülmüştü.

Sizin için seçtiklerimiz

Bir Cevap Yazın