Haber, Makale, Türkiye

Dünya’nın en zor mesleğinin mimarlık olduğunun 30 kanıtı!

Araştırmalar mimarlık mesleğini dünyanın en zor meslekleri arasında zaten gösterse de işin mizahsal boyutuyla keyif alarak okuyacağınız bir makale yazdık.

Mimarlık mesleğinin de her meslek grubu gibi çeşitli zorlukları elbette var.Bu zorlukları bir isyan değil de mizaha malzeme yapmak her zaman çeşitli zaman dilimlerinde zaten sıklıkla yaptığımız şey.

Bazı takipçilerimiz hemen gariban edebiyatı yapma, beğenmiyorsan bu mesleği bırak vs. tarzında yorumlarıyla ortalığı şenlendirecek olsa da bu paylaşımlar mesleğimizi sosyal mecralarda adının daha fazla geçmesi gibi konularda oldukça fayda sağlayıcı olacaktır.Ancak şimdiden belirtelim, orta kıvamda mizah içeren bu makalemiz gerçeklik payı da içermektedir.

Eleştiri, yergi ve övgü hepsi insan için.İnsanların en önemli ihtiyaçlarından biri olan barınma ve mekan sorunlarına yönelik çözümler üreten meslek grubu mimarlıktır.

Bu mesleğin sakinleri çoğu kez kendi aralarında birbirleriyle rekabete giren, birbirlerini taklit eden ve çeşitli kombinasyonlarla ilişkilendiren bireyler olsa da mimarlık mesleği doğası gereği en zor branşlardan biridir.

Şimdi mimarlığın dünya’nın en zor mesleği olduğuna yönelik 30 nedeni sıralayalım;

30.Okul bitince artık bize de bi ev çizersin diyenlere gülümserken neler hissettiğinizi asla anlatamayacaksınız..

29.Ortalama beş katlı bir apartman projesi dijital çiziminde polyline’lar hariç 150.000 üzerinde çizgi olduğu düşünüldüğünde ”iki çizik yapıyor dünya para alıyorsunuz” diyenlere derdinizi anlatamayacaksınız.

28.Ayasofya Camisini Mimar Sinan’ın yaptığını sanan kişilerle mimarlık sohbetleri etmek pek kolay olmayacaktır.

27.Çoğunlukla dost sohbetlerinde sorsan Sultanahmet Camisi’nin mimarının adını bilmeyecek kişilerce ”nerede o eski mimarlar” ahını duymak zorundasınız..

26.Çoğunlukla yüksek özgüven patlamasının akademik süreçte jüri faciasından kalma eziklik giderme yönünde bir psikolojik refleks olduğunu kimseler anlayamaz!

25.Uyku düşkünlüğünün okul zamanlarından kalma bir eksiklik olduğunu kimseler anlamaz!

24.İki çizikle dünyaları kazandığımızdan , mesleğimizin zor olduğu algısı oluşturan bir medeniyetiz!

23.Mimar her zaman suçludur.Birşey iyi ve doğruysa işverenden, hatalı veya kötüyse kesin mimardandır.Bu metalaşmış bir olgu halinde..

22.İç mimarsanız işinizin tablo seçmek, kumaş ve mobilya tercihlerinde müşterilere yardımcı olmaktan ötesi olduğunu en yakınlarınıza bile anlatamayabilirsiniz.

21.Peyzaj mimarıysanız işinizin bahçe düzenlemekten fazlası olduğuna yönelik en yakınlarınızı bile inandırmakta güçlük çekersiniz.

20. Projelerinizi önce kendinize beğendirmelisiniz.Çünkü yaptığınız tasarım içinize tam anlamıyla sinmeli ki karşıya daha kolay savunabilesiniz.En zor şey gerçekten mükemmeliyetçiyseniz kendinize beğendirmek!

19.Sevgiliniz, eşiniz , dostunuz aile bireyleriniz de dahil olmak üzere hepsi işinizi onlardan daha çok sevdiğinizi düşünmelerinin önüne geçemeyeceksiniz.Sebebi bir türlü bitmeyen projeleriniz!!!

18.Projelerinizin pek çok bileşeni aynı anda karşılamak zorunda olduğu gerçeğiyle er – geç yüzleşmek zorundasınız!

17.Projeleriniz yönetmeliklere uygun olmak zorunda,

16.Projeleriniz projeyi sunacağınız idarenin prensip uygulama kararlarına uygun olmak zorunda,

15.Projeleriniz müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak zorunda,

14.Projeleriniz herkesten önce sizin ve yakınlarınızın / çalışanlarınızın içinize sinmek zorunda,

13.Projeleriniz teknik çizim kaidelerine uygun olmak zorunda,

12.Projeleriniz uygulanabilir olmak zorunda,

11.Projeleriniz bütçe anlamında yatırımcısını yormayacak olmak zorunda,

10.Projeleriniz için sürdürülebilirlik konusunda iddialı olmasa da, ucundan köşesinden yakalamak zorunda,

9.Tasarımınız herşeyiyle mükemmel olsa bile, herkesin bu güzellikleri görebilmesi için çok başarılı bir sunuma sahip olmak zorunda,

8.Projeleriniz daha sonra ulaşabilmek adına her versiyonu için çok rahat ulaşılabilir olmak zorunda (Şöyle ki; revizyon 1, revizyon 2 vs. vs.)

7.Eğer işiniz projecilikse yeni müşterilere ulaşarak proje süreçlerini her defasında yeniden yaşamak zorundasınız..Bu bir nevi acıya rağmen acı için yaşamak gibi mazoşist bir olgu ama gerçekler böyle..

6.Yeni trendleri takip etmek ve yapı malzemelerini bilmek zorundasınız.Koskoca mimar ingiliz kremitinin ebatları nedir nasıl bilmez 🙂

5.Elektrik mühendisi kadar olmasa da elektrik projelerinden anlayıp, elektrik tesisatını yapıyla bütünleştirmek için kolaylaştırıcı tasarımlar yapmalısınız,

4.İnşaat mühendisi kadar olmasa da statik projelerinden anlayıp, yapının struktürünü yapıyla bütünleştirmek için kolaylaştırıcı tasarımlar yapmalısınız,

3.Makine mühendisi kadar olmasa da mekanik projelerinden anlayıp, mekanik tesisatını yapıyla bütünleştirmek için kolaylaştırıcı tasarımlar yapmalısınız,

2.Keza zemin etüdü, peyzaj düzenlemeleri ve kentsel dönüşüm gibi konularda da yüksek donanıma sahip olmak zorundasınız.

1.Yapının tasarım sürecinden inşasının tamamlanmasına kadar tüm süreçlerde yönetici rolünde etkin bir vaziyette yer almalısınız.Proje ve inşaatta yapılacak en ufak değişiklik sizden sorulacaktır.

 

Sizin için seçtiklerimiz

Bir Cevap Yazın