İlginçlikler

16.Yüzyılda İran’da güvercin gübresi için inşa edilen silindirik yapılar

Mimaride yapı kütlesinin biçimlenişi her zaman estetik kaygılardan olmayabiliyor.Hatta bazen yapının form alması sadece fonksiyondan kaynaklanabiliyor.

16. Yüzyılda sadece güvercin gübresi toplamak amacıyla inşa edilen silindirik yapıların tarihi mimarlık hazinesi için çok şey anlattığını göreceksiniz.

Bu konuda en güzel örneklerden biri 16. yüzyıl ve 17. yüzyılın ortalarına kadar Safevi Devleti mimarları tarafından inşa edilen güvercin kubbeleridir.

Yapının yükselen silindirik yapısı daha fazla güvercini davetkar bir şekilde bu yapılarda konaklatmak ve o dönemde tarımsal anlamda oldukça faydalı olduğuna inanılan güvercin gübresinin daha kolay şekilde toplanabilmesini sağlamak kaygısından geliyor.

Araştırmacılar yapılardaki boşlukların kuşların rahatça sığınmasını ve iç hazneye doğru hafif eğimli olan yuva deliklerinden hemen kubbenin altındaki hazneye gübrelerin yuvarlanması nedeniyle tasarlandığını düşünüyor.

Sadece o dönemin en popüler yapı taşı olan çamur, toprak ve kil türevi doğal malzemeler kullanıldığını ve iç mekanlarına yönelik görselleri aşağıdaki galeriden inceleyebilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Sizin için seçtiklerimiz

Bir Cevap Yazın