Dünya, Faydalı bilgiler, Haber

Roma döneminde yapılan ve yüzlerce yıl ayakta duran surların sırrı

Mimarlık tarihine merak salanların ve sanat tarihi sevdalıların başta olmak üzere gerçek anlamda profesyonelleri yakından ilgilendirecek bir haber hazırladık.

Roma dönemi mimarisi her boyutuyla merak uyandıran cinsten ve gerek mühendislik gerekse de mimarlık anlamında günümüz dönemine ilham kaynağı olabilecek niteliklerdedir.

Ancak günümüz gelişen teknolojisi ile bile henüz bazı şeyleri yeni yeni çözmeye başlayan bilim dünyası Roma imparatorluğu döneminde yapılan koruma ve barınma amaçlı surlarının yüzyıllar boyu nasıl ayakta kaldığı noktasında aydınlatıcı verileri yakın tarihte paylaşıyor.

Barok ve Rokoko Mimarisi Hakkında Bilinmeyen Şeyler

Surların sırrı belki de harçlarda gizli!

Romalıların yaptığı antik deniz surlarında, kayalar kireç taşı ve volkanik külden oluşan bir tür beton harcıyla örülüyor.

Uzmanlar, volkanik materyaldeki elementlerin deniz suyuyla nasıl bir tepkimeye girip, yapıyı daha da sağlamlaştırdığını keşfetti.

BBC Türkçe’nin haberine göre araştırmacılar buluşlarının, daha çevre dostu inşaat malzemeleri kullanılmasının yolunu açabileceğine inanıyor. Zamanla aşınan modern beton karışımın tersine, özellikle deniz suyuyla karşılaştığında zamanla güçlenen Romalılar’ın kullandığı karışım, uzun süredir bilim insanlarının çözmeye çalıştığı bir sırdı.

Daha önceki testlerde, antik Roma deniz surları ve limanlarından alınan örneklerde nadiren bulunan alüminyum tobermorit adlı bir karışım bulunmuştu.

Uzmanlar, bu güçlendirici maddenin, karışımın deniz suyuyla karşılaştıkça ürettiği ısı sayesinde, kireç taşının içinde kristalize olduğuna inanıyor.

Araştırmacılar, elektron mikroskopları kullanarak karışımdaki elementlerin dağılımını daha ayrıntılı bir şekilde inceledi.

Ayrıca iki farklı teknik daha kullanarak karışımın kimyasını çözmeye çalıştılar.

Uzmanlar, karışımın dokusunda önemli miktarda tobermoritin, fillipsit adlı bir başka mineralle birlikte büyüdüğünü söylüyor.

Doğru tarife ulaşmak yıllar sürecek deneylere bağlı

Bilim insanlarına göre, deniz suyuna uzun süre maruz kalması bu kristallerin zamanla büyümesini, betonu sağlamlaştırmasını ve çatlakların oluşmasını önlüyor.

Ancak uzmanlar, Roma duvarlarının yeniden yapılmasının çok zor olabileceğini söylüyor. Bunun başlıca nedeninin uygun volkanik kayaların bulunmaması ve Romalılar’ın karışım tarifinin bilinmemesi olduğu belirtiliyor. Doğru tarifin bulunmasının yıllar sürecek deneyler gerektireceği vurgulanıyor.

Sizin için seçtiklerimiz

Bir Cevap Yazın