Makale, Yorum

İmar mevzuatındaki eksiklerden faydalanarak tasarım yapmak

İmar mevzuatındaki eksiklerden faydalanarak tasarım yapmak ve mevzuatta yoruma açık yerlerden istifade ederek daha fazlasına ulaşmak isteyenlere öneriler bu haberimizde..

Yeni planlı alanlar tip imar yönetmeliği’ne göre (yazımızın devamında sadece yönetmelik diyeceğim) tartışmaya açık ve halen tartışmada olan bazı konular var.

Ancak sağladığı avantajlar ve yoruma açık olarak değerlendirilebilecek bazı noktalarıyla alakalı püf noktalar sayesinde önerilerde bulunacağız.

1.) Yeni yönetmeliğe göre Tesisat şaftları, %30 dahili emsal harici alanlar içerisinde değerlendirildiğinden bu boşlukları merdiven evi içerisinde çözmek her katta minimum 0.36 m2 kazandıracağından tüm katlar birlikte değerlendirildiğinde balkonlar için güzel büyümelere sebep olacaktır.

2.)Yönetmelikte minimum hava bacaları için 0.6 x 0.6 m ölçü gerekliliğinden her bir bağımsız bölüm ıslak hacimlerine ayrı ayrı baca yeri çözmektense, bağımsız bölümlerin havalandırmalarını ortak hava bacasıyla çözmek yine alandan tasarruf sağlamak anlamına gelmektedir.

3.)Veya daha kârlı bir çözüm olarak ıslak hacimler çekirdek yerine cephede kurgulanırsa doğal havalandırma olduğundan baca zorunluluğu ortadan kalkar.Bacalar ve havalandırmalar konusunda bir başka püf nokta da mekanik havalandırma konusunda..Yönetmelik mekanik havalandırma yapamazsınız demiyor, yani cepheye getirilmese bile hava bacası yerine mekanik havalandırma yapılacaktır notu da işi halledecektir.Ancak iskan aşamasında bu tesisatın yerinde inşa edilmiş olması gerekiyor.

4.)Bazı idarelerde Asansör makine daireleri, en üst kat merdiven evinin de hatta enerji terasının da %30 dahili emsal harici alanlar içerisinde değerlendirilmesinden kaynaklı bu hacimlerde küçültme oyunları yapılabilir.Şöyle ki, yalnızca merdiven çıkış hattı kadar bir kısım yükseltilebilir.Asansör makina dairesi ve en üst kat merdiven evinin çatı eğimi içerisinde kalacak şekilde çözümlenmesiyle de enerji terası ortadan kalkar ve %30 alan kazanmış olunur.Ancak bunu avan proje aşamasında projenin sunulacağı idare ile görüşmekte ve Asansörlerle ilgili TSE yönetmeliğinden check etmekte fayda var.

5.)Yönetmelikte su depolarının zorunlu olduğundan bahsederken su depolarının binanın konturları içerisinde çözümlenmesi zorunluluğundan bahsetmiyor.Dolayısı ile su deposu mekanı kurgulayacak bir alanınız yok ise bahçede çekme mesafelerine tecavüz etmemek koşulu veya tamamen gömülü olmak koşuluyla su deposu tesis edilebilir.Böylelikle %30 hesabından yine avantaj sağlanmış olur.

6.) Yönetmelikte 29. maddede belirtilen minimum piyes ölçüleri her konutta mutlaka olması gerekenlerden bahsetmiş.Bu koşulları sağladıktan sonra geri kalan (tabi kalıyorsa) alanlarda kiler, sandık odası, çamaşırlık,elbise odası adı altında odalar tertiplenebilir.

Bu şu açıdan çok önemli değerli dostlar, madde 51/3 ‘te özet olarak der ki; tabii veya tesviye edilmiş zeminin altında kalan katlarda her konutta olması gereken minimum piyeslere pencere açılamaz..Yani salona açığa çıkan cephede pencere açamazsın kardeşim diyor.O zaman projede bodrum katınızda ters dubleks mantığıyla tasarlanmış bir daireniz varsa üst katta zaten olması gereken piyesleri sağladıktan sonra kısmen veya tamamen gömülü kalan bodrum katınıza yaşam alanları yerine yukarıda bahsettiğim piyes isimlerini yazabilirsiniz.

Aslında mevzuattaki eksikleri aramaktan ve bunların üzerine giderek daha fazla rant nasıl sağlarım ve dolaylı olarak daha fazla nasıl iş yaparım sorusundan ziyade daha yaşanabilir kentleri amaçlayan tasarımlara imza atmak kaygısı taşıyan yüreklere – yüreklilere selam etmek isterim.

Yatırımcı mimar, mimar belediye ve belediye bakanlık arasındaki ilişkilerin geniş kapsamlı süzgeçten geçirildiği bir yazıda görüşmek dileğiyle..

Sizin için seçtiklerimiz

Bir Cevap Yazın