Haber, İç Mimari

Vero Concept Mimarlık imzalı Modern Bir Hastane projesi

İzmir merkezli mimarlık firması Vero Concept Mimarlık imzasını taşıyan modern hatları ve estetik duruşu ile başarılı iç mekan kurgusuyla dikkat çeken bir proje olan Özel Park Tıp Merkezi’ni bu haberimizde sizlerle paylaştık.

Son yıllarda hastane mimarisi ve iç mekân tasarımı alanında yatırımcı ve kullanıcı yaklaşımları değişmekte ve konuya verilen önem gittikçe artmaktadır.

Fonksiyon açısından tasarım kriterlerine yaklaşımın son derece hassas ve önemli olduğu, estetik anlamda da bir otel yaklaşımı sergilemesi gereken özel sağlık yapıları; bekleme alanı, hol, muayene odası, hasta odası, ameliyathane, doğumhane, röntgen odaları, laboratuvar, restoran ve cafe gibi bir çok farklı mekan çözümlemeleri barındırmakta olup son derece komplike projeler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca tasarım ilkelerinde dikkat edilmesi oldukça önem arzeden “özel hastaneler yönetmeliği” de tasarım sürecinde  en önemli bilgi kaynağı durumundadır.

Hastane ihtiyaçları doğrultusunda yapılan tasarım anlayışında giderek hastaların ve  hastane kullanıcılarının merkeze alındığı tasarımlar öne çıkmaya başlamıştır. Bu noktada “iyileştiren hastane” veya “iyi hissettiren hastane” tanımlamaları çok sık duyulmaktadır. Aynı zamanda tarafımızca sürekli kullanıcı olarak nitelendirdiğimiz sağlık sektörü çalışanlarının bu yeni mimari ve iç mekân tasarım anlayışında, mekanın pozitif etkisiyle daha çok motive oldukları tespit edilmiştir.

Sonuç olarak hastane mimari ve iç mekân tasarımlarında genel olarak; güven veren, estetik, ferah, konforlu ve kullanışlı tasarım neredeyse zorunlu hale gelmiştir.

Projeye dair Uygulama fotoğrafları

Proje ile ilgili veriler

 • Proje Adı:

“Özel Park Tıp Merkezi” Cephe Mimari ve İç Mimari Tasarım

 • Proje Yeri* İzmir – Bayraklı
 • Proje Ofisi* Vero-Concept Mimarlık, İç Mimarlık ve Uygulama
 • Proje Mimarları Gonca Ateş Öztürk / Emre Öztürk / Altay Karabulut / Bülent                                             Menderes
 • İşveren Park Tıp Merkezi
 • Konsept Tasarımı Vero-Concept Mimarlık
 • İç Mekan Projesi Vero-Concept Mimarlık
 • Uygulama Projesi Vero-Concept Mimarlık
 • Cephe Tasarımı Vero Concept Mimarlık
 • Mobilya Tasarımı Vero-Concept Mimarlık
 • Grafik Tasarım Vero Concept Mimarlık
 • 3 Boyutlu Görselleştirme Vero Concept Mimarlık

 

 • Proje Başlangıç Yılı* : 2012 
 • Proje Bitiş Yılı*        : 2014 
 • İnşaat Başlangıç Yılı* : 2011 
 • İnşaat Bitiş Yılı* : 2015 
 • Arsa Alanı (m2)* : —      
 • Toplam İnşaat Alanı (m2)*: 5500

Görselleştirme çalışmalarından örnekler

Vero Concept Mimarlık Proje Açıklaması;

Vero Concept Mimarlık olarak tasarımına imza attığımız İzmir’in butik hastanesi Özel Park Tıp Merkezi cephe ve iç mekân tasarımında yukarıda bahsettiğimiz konsept yaklaşımı ile çalışmaya başladık. Tasarım oluşum hikayemiz “modern bir hastane imajını iç mekan tasarımıyla kullanıcıya nasıl aktarırız” sorusu ile başladı ve öncelikle hastane tasarımının getirdiği fonksiyonel ihtiyaçların çözümü yoluna gittik.

Bu anlamda giriş karşılama alanı ince uzun bir alandı. Projede mimari tasarımın zorunluluk olarak getirdiği ince uzun hastane giriş karşılama mekanının, derinlik etkisini kırmaya çalışmak yerine daha da vurgulamayı amaçladık. Bu amaçla hem oturma birimleri ve hem de zemin tavan tasarımı ile tasarımda lineer mekan kurgusunu baskın kılmayı hedefledik. Girişte asansörlere kadar, bu yaklaşımda  tavanda yerde ve oturma birimlerinde çizgisel hatlarla yönlendirme amaçlı çalıştık. Maksimum bekleme alanı ve bankoda maksimum çalışmaya müsait bir tasarım kurguladık. Lineer çizgileri birbiri ile radiuslu birleştirerek sert hatları kırmayı düşündük.

Daha sonra kat hollerinde tavan aydınlatmasından duvarlara, oturma birimlerinden kapılara aynı kurguyu devam ettirdik. Polikliniklerin her bir  tıbbi fonksiyonuna göre tefrişleri masa ve tavan tasarımları özel olarak çalıştık. Butik bir hastane olan Özel Park Tıp Merkezi’nde muayene masalarından dolabına, muayene masasından eskabolara kadar her bir ürünü bu hastaneye özel olarak tasarladık. Hasta yatak odaları ve VIP hasta odaları hastaların otel odasında kalıyor hissini yaşaması amacıyla her noktasını düşünerek çizdik ve uyguladık.

Çizgilerimizi bütünden özele tek bir kurgu üzerinden aktarmaya gayret ettik. Yine aynı kaygı ile renk seçimlerimizi çağdaş tasarım yaklaşımımıza uygun seçmeye özen gösterdik. Bu anlamda antrasit gri ve beyaz ile ikisinin arasında patlayan canlı bir renk olarak turuncuyu seçtik. Poliklinik ve hasta yatak katları dahil tüm binada aynı tasarım dili ve renk kurgusunu yansıtmayı amaçladık.

Sizin için seçtiklerimiz

Bir Cevap Yazın