Dünya, Haber, Peyzaj

Türk Mimarlık Firmasının Hazırladığı Proje Finalde

Uluslararası mimarlık , tasarım ve peyzaj yarışmalarında önemli başarılar elde eden yerli gururumuz Mimar Sunay Erdem bu defa Amerika ile Meksika sınırındaki Nogalas şehri için hazırladıkları proje ile finale kadar yükselmeyi başardı.

Hürriyet’in haberine göre Erdem Mimarlar ‘ın kurucularından Mimar Sunay Erdem önderliğindeki Türk ekip tasarıma dair felsefi yönden yenilikçi yaklaşımları barındıran bir çizgi üzerinden yola çıkmış.

Keskin, dominant ve bir o kadar da baskıcı bu multi – disipliner mekana yönelik özgürlükçü bir tasarım anlayışı önerisi sunmuşlar.

Sunay Erdem, ‘projede amaç duvar etkisini ortadan kaldırıp, iki şehir yakasını birleştirmek. Bunun için duvarın böldüğü Nogales şehrini attach eden bir ‘Özgürlük Parkı’ yarattık. Bu park bölünmüş  şehirde Meksikalı ve Amerikalıların eşit şartlarda yaşayabileceği, eğleneceği, dinleneceği ve sosyalleşebileceği bir alan olacak. Özgürlük parkının ABD tarafında Meksika kültürel aktiviteleri, Meksika tarafafında ise Amerikan kültürü aktiviteleri olacaktır. Böylece bu park sayesinde Nogales’te şehirde geçirgenlik, kaynaşma başlamış olacak ve duvar etkisi küçük bir alanda bile olsa yıkılmış olacaktır. Umudumuz bunun zamanla tüm sınır boyunca yayılması ve duvarın yok olması..” cümleleriyle projeyi özetledi.

Özgürlük Parkı isimli projenin finaldeki rakipleri karşısında jüri önünde ne kadar ileri gidebileceğine yönelik gelişmeleri sizlerle mimarihaber’de paylaşıyor olacağız.

Sizin için seçtiklerimiz

Bir Cevap Yazın