Analiz, Makale

Tasarım sürecine yönelik sınırlayıcılar ve başa çıkmanın yolları

Tasarımcıların ortak problemi tasarım sürecine ilişkin sınırlayıcılar ve bunlarla başa çıkmanın yollarını bu haberimizde inceledik.Detaylar yazımızın devamında..

Tasarıma yönelik sınırlayıcılar ve bu sınırlayıcıların tasarımcılar üzerindeki etkileri incelendiğinde tasarımın ele alınış şekli ve tasarım sürecindeki olumsuzluklarla ilgili nasıl başa çıkılacağına yönelik keyifli bir içerik sizleri bekliyor.

Bazı durumlar vardır ki, tasarımcılar için bu keyifli süreci tam bir işkence haline getirebilir.Ama buna karşın öyle durumlar da vardır ki tasarımcıyı bu sürecin tamamlanmaması için dua bile ettirebilir.

Şimdi özellikle de mimarlar için tasarıma yönelik zorlayıcı unsurlar ve bu unsurlarla başedilebilmesini kolaylaştırıcı etmenleri inceleyeceğiz.

1.)Zorlayıcı arsa koşulları ve topoğrafik özelliklerin sınırlayıcılığıyla başa çıkabilme

Arsada bazen öyle bir kot farkı olabilir ki, tasarımınız bir türlü tam oturmaz ve en önemlisi de verimli kullanamayabilirsiniz.

Böyle durumlarda çevre yapılardan ilham almak, bölgenin genel tasarım anlayışı üzerine yorumlamak en mantıklısı olacaktır.

Tasarımcılar için ilham konusu oldukça önemlidir.Bu ilham sadece biçemden meydana gelebilse de bazen de gerek ana iskelet, genel kontur ve araziyi kullanma biçimi olarak ta karşımıza çıkabilir.

2.) Çok uzun ve az katlı kütleler için cephe tasarımı mevzusu

Böyle yapılar çoğunlukla bir fabrika ve bölgenin kat rejimi 3 4 kattan oluşan yapıları ifade eder.Bu yapılarda cephe hattının yer yer 250 hatta belki de dilatasyonlar aracılığıyla 300 den bile fazla uzadığı görülebilmektedir.

Mimarın bu tarz yapıları tasarlarken ele alacağı unsurlardan biri elbette bu uzun rahatsız edici etkiyi kırıcı unsurlar üzerinde yoğunlaşması olacaktır.

Yani bunu şu örneğe de benzetebiliriz;

Örneğin çok zayıf bir kişi enine çizgili t-shirt giyerse bu yönü ortadan kalkacaktır.Kilo problemi olan birinin de dikine uzun ince çizgili bir kıyaft tercih etmesi veya siyaha yönelmesi yine bu bağlamda düşünülebilir.

3.) İşverenin isteklerinin belirsizliği ve iş tanımının yetersizliği konusu..

İşte bu çözümü en zor olan sınırlayıcı ve zorlayıcılardan biridir.Yaptığınız tasarıma yönelik anlamsız revize talepleri, işverenin tam olarak neyi hedeflediğinin kendi tarafından bile anlaşılamaması ve yaptığınız çalışmaların bir türlü amacına ulaşamadan kişisel yargılarla değerlendirilmesi.

Bu durumda ilk baştan sözleşme ile maddeler hazırlayarak karşılıklı mutabakata varmak en mantıklısı olacaktır.

Aksi durumda işveren ile mimar veya tasarımcı arasında geri dönüşü mümkün olmayan problemler yaşanabilir.Emek, para ve zaman kaybı bu bakımdan sözleşme yoluyla engellenebilir.

4.)İşin yapılacağı yer ve bu yere ilişkin bazı bürokratik problemler

Özellikle kamuya yapılan işlerde gereksiz teferruatların ve bu teferruaları kontrol eden konumda olan kontrolörlerin egoist tavırları bu maddeye örnek verilebilir.

Bu noktada deneyim sahibi çalışanlarla yola çıkmak en mantıklısı olacaktır.Bir nevi kurumlar arası iletişim uzmanına da ihtiyaç duyulabilir.

Tasarımcının karşılaşabileceği en sıkıntılı durumları bu yazımızda özetlemeye çalıştık.

Tasarıma dair çözüm önerilerinin geliştirilebilmesi, sağlıklı çözümlere kavuşmak ve tasarım sürecine yönelik sınırlayıcı, zorlayıcı engelleyici ve negatif yönde etkileyici unsurları ortadan nasıl kaldırabilirsiniz bu yazımızda umarım faydalı olmuştur.

Tasarım sürecinin makineden farklı olarak fazlasıyla duygusal, psikolojik etmenlerden etkilenebileceği gerçeği de göz önüne alındığında tasarım sürecine yönelik sınırlayıcı ve kısıtlayıcı faktörlerden kurtulmak noktasında bu yazımızda önemli tavsiyelerde bulunmuş olduk.

Peki tasarım sürecine yönelik sınırlayıcı faktörler ve bu faktörlerden kurtulma yolları adına sizin düşünceleriniz neler?

Sizin için seçtiklerimiz

Bir Cevap Yazın