Haber, Teknoloji

Önümüzdeki 20 yıl içerisinde yapay zeka mimarlık yapabilir mi?

Teknoloji dünyasında yaşanan gelişmeleri takip etmek gün geçtikçe zorlaşıyor.Her geçen gün yeni bir gelişme veya yepyeni bir teknoloji haberi gündeme oturuyor.

Uzmanlar her geçen gün önümüzdeki 20 yıl ,50 yıl için teknolojik gelişmelerin nedeniyle bazı öngörülerde bulunuyor.Yapay zeka hakkında iddialar haberimizde.

Geçtiğimiz haftanın en fazla konuşulan konularından biri de Facebook Yapay zeka labaratuvarında iki chatbot’un (yani yapay zeka teknolojisi aracılığıyla insanlarla iletişim kuran bilgisayarlar) kendi aralarında, geliştirdikleri başka bir dille konuşmasıydı.

Bu gelişmenin ardından geliştiriciler tarafından panikle program kapatıldı ve sadece İngilizce konuşma şartı getirildi.

Yapay zeka günlük hayatımızda da etkin şekilde adeta sinsi sinsi kullanımda ama pek farkında değiliz.Örneğin trafik ışıkları , borsa, ucuz bilet arama platformları, tatil yeri arama motorları bu örnekler arasında küçük bile kalır.

Yapay zekalar tüm meslek gruplarını ele geçirebilir

Ünlü Türk Fütüristlerden Ufuk Tarhan konuyla ilgili 20 yıl sonrasında insan ırkı telef olacak diyor.

Yani bu deyiş ile çeşitli meslek grupları ve branşlar için artık görevi akıllı yapay zekaların devralacağı kastediliyor.

Mimari proje ve pazarlama konularında da yapay zekaların kullanıldığını sanal gerçeklik olayıyla ilintili olarak gelişmeler yaşandığını hatırlamakta fayda var.

Ayrıca Akıllı şehirler yapay zekayla yönetiliyor, Akıllı evler yapay zekaların elinde ve enerji verimliliğine yönelik aktif kontrol sistemleri de yapay zeka kavramına bağlı.

Peki yapay zekaların yorumlama gücü bulunuyor mu?

İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümü öğretim üyesi Prof.Dr.Sinan Canan Teknokulis sitesine verdiği bir ropörtajda yapay zeka çalışmalarının ağırlıklı olarak insan beyni ve zihinsel işleyişi ile geliştirildiğini söyledi.

Peki sizin de aklınıza yapay zekaların öğretilen bir şeyi yapmalarına karşın yorumlama güçlerinin de olabileceğini düşünüyor musunuz?

Yani örneğin yapay zeka bir mekanı hissederek , hislerini bir tuvale dökebilir mi?

Veya en basitinden , kullanıcıların istekleri ve güncel mevzuatları yorumlayarak her türlü kanun , yönetmelik ve kullanıcının istekleri birleştirilip projeler üretebilir mi?

Bu soruların cevabı gelişen teknolojiyi takip ederek birebir canlı olarak alabileceğimiz türden.

Ama kavramsal olarak felsefe, düşünmek, hisler ve yorumlama gücü insan eliyle yapılmış bir algoritmanın sahip olabileceği ürünler gibi görünmüyor. Sizce?

Sizin için seçtiklerimiz

Bir Cevap Yazın