Peyzaj, Tasarımlar

Dünya’nın en büyük dikey bahçesine sahip apartmanı

Dikey bahçeler mimarinin peyzaj ile bütünleşmesi noktasında harika örneklerdir.Hava temizleme, estetik ve doğal bir iklimlendirme sağlarlar.

Dikey bahçe kavramı henüz son 5 yıl içerisinde gelişim gösteren peyzaj unsurudur.Peyzaj mimarlığı ile doğal iklimlendirme, enerji verimliliğine yönelik adımlar atılması ise son bir kaç yılda daha fazla şekillenmeye başlamaktadır.
Kolombiya’da geçtiğimiz yıllar içerisinde tamamlanan Santalaia apartmanı konuyla ilgili muhteşem bir örnek olarak kaşımıza çıkıyor.

Mimarinin kalbine giden yol estetikten geçer diyebiliriz.Bu söyleyiş tarzını doğal elemanlarla destekleyerek örneklemeler sunacağız.

Dünya’nın en büyük dikey bahçesi bir apartman cephesine uygulanmıştır.85.000 Bitki kökü kullanılarak 2 sene gibi uzun sayılabilecek bir zaman zarfında tamamlanan bu yapı sürdürülebilir mimari adına da sevindirici gelişmelerin habercisi diyebiliriz.

Hava temizleme özelliği, yapının enerji verimliliğine yönelik sağladığı avantaj ile dikey bahçe kavramı uzmanlara göre önümüzdeki yıllarda daha fazla rastlayacağımız bir mimari unsur gibi duruyor.

Sizin için seçtiklerimiz

Bir Cevap Yazın