Analiz, Makale

Günümüzde pek çok mimari projenin başarı sırrı; sunum kalitesi

Günümüzde pek çok yapı firması, proje üzerinden konut satma başarısını, projesine dair eksikliklerin farkında olmasına rağmen başarılı sunum tekniklerine borçlu..Bu durum pek çok sektör için geçerli, bakınız konut reklamlarındaki görsel kaliteye..Muazzam animasyonlar, yüksek çözünürlükte yan unsurlar vs.

İyi bir sunum başarılı bir makyaja benzer aslında görsel sanatların pazarlanmasında.Hep konut sektörü üzerinden gidiyoruz belki ama en başarılı örnekler de ciddi anlamda burada yer alıyor.

Konut pazarlaması için reklamlar, görseller ve başarılı sunumlar ile yatırıma yönelik önemli noktalar çok iyi şekilde servis edilmekte.

Günümüz mimarlığının alışılageldik yöntemlerden uzaklaşması Mesleğin globalleşmesine bağlı olarak eski usullere çalışmaktan yorulmayan meslektaşlarımızı zora soksa dagerek tasarım anlamında gerekse uygulama anlamında teknolojik yenilikler her zaman avantajımıza olmuştur.

Şimdi farklı sunum tekniklerine güzel örneklerle değineceğim.

Mimarlık, Tasarım ve Koruma Okulları

Royal Danimarka Güzel Sanatlar Akademisi ‘nde bir öğrencinin projesine dair detayları aktardığı bir sunum görseli.Yalın , minimalist hatları, iç duvarlar ve kullanılan malzemenin ahşap olduğunu vurgularcasına sağlanmış manipülasyonlar.

2015 Yılında Arch20 sitesi tarafından düzenlenen bir sketch yarışmasında finalist eskizlerden biri.Muhtemeldir el yoluyla kalın marker kullanılarak çizilmiş, sonrasında photoshop vb. yazılımlarla manipüle edilmiş.Burada tasarımdan daha çok sunum şekli dikkat çekmekte.

Şili San Sebastian Üniversitesi – Mimarlık Fakültesi ‘nde bir araştırma konusu olarak silüetin tasarıma ya da tam tersi tasarımın silüete olan etkisi konulu bir görselleştirme çalışması.

Gökyüzünün pembeliği, yeraltının abartılı öne çıkarılması ve eskitme efektinin vurgusallığı ön plana çıkmakta.Bu manipülasyon ile tasarımın fazla modern bir görünüme sahip olduğu gerçeği sanki bu tarihi – klasik mimarinin fazlaca ağır bastığı bölgede belli olmasın niyeti bariz şekilde hissediliyor.

 


Bu yukarıdaki görselde ise köprünün ön plana çıkarılmaya çalışıldığı görülmekte.Taşıyıcı sisteme dair ipuçlarının zayıf olduğunu ilk bakışta söyleyebiliriz.Ancak buna karşın tasarıma yönelik önemli detaylar da rahatlıkla görülebilmekte.

Tasarımın kalitesi sunumun başarısıyla ölçülüyor!

Sonuç olarak sunum şekilleri tasarıma dair ipuçları vermekle kalmayıp tasarımın uygulama aşamasında yaşanılabilecek problemleri ön görmekten ziyade eksikleri kapatma biçimi olarak kullanılmakta.Eski alışılageldik sistemlerde bu durum biraz farklı olsa da tasarımcının kendini en iyi ifade edebilme biçimi olarak ileri sunum tekniklerini kullanması da anormal karşılanmaması gerekir.

Bu yazımızda tasarıma dair sunum tekniklerinin ipuçlarını paylaştık.Tasarımın başarısı sunumun başarısıyla eşdeğerdir.Bu pek çoklarına göre anlamsız bir yargı oldu ama insanlar ilk olarak görselliğe sonra fonksiyonaliteye bakarlar.

Yani cezbedici görsellere sahip olmayan bir tasarımın başarıya ulaşması, kendini kabul ettirmesi pek mümkün görünmüyor hele de görsel eşik değerlerimizin bu kadar yükseldiği bir dönemde yaşıyorken..

Sunum kalitesi faktörünün tasarıma etkisi için sizin düşünceleriniz neler?

Sizin için seçtiklerimiz

Bir Cevap Yazın